آزمایش ویتامینD

تفسیر آزمایش ویتامین d3,آزمایش ویتامین دی ناشتا,حد نرمال ویتامین دی چند است,عوارض بالا بودن ویتامین دی,علامت اختصاری ویتامین دی در آزمایش خون,میزان ویتامین دی در کودکان,مقدار مصرف قرص ویتامین دی

ازمایش ویتامین D

ویتامین D برای داشتن استخوان هایی قوی، بسیار مهم است از دوران کودکی تا پیری . کمک می کند تا بدن کلسیم را از مواد غذایی جذب کند . در بزرگسالان مسن تر، دوز روزانه “D” و کلسیم ، به پیشگیری از شکستگی استخوان ها کمک می کند. کودکان به “D” برای ساختن استخوانهای قوی و جلوگیری از نرمی استخوان که عامل کج شدن پاها و استخوان های ضعیف است، نیازدارند . اضافه کردن ویتامین به شیر کمک کرده تا این اختلال تقریبا از بین برود .

ویتامین D و بیماری MS

Multiple sclerosis (MS) در نواحی خط استوا شایع تر است. برای سالها، کارشناسان به ارتباطی بین نور خورشید، ویتامین D، و این اختلال خود ایمنی که باعث آسیب رسیدن به اعصاب است، مشکوک بودند . مطالعات جدید نشان می دهد که این بیماری ناشی از یک ژن نادر است که منجر به سطح پایین ویتامین D و در نتیجه ریسک بالاتری از MS می شود . با این وجود ، شواهد کافی برای توصیه ویتامین D برای پیشگیری یا درمان MS وجود ندارد.

ویتامین D و دیابت

برخی مطالعات ارتباطی بین سطح پایین ویتامین D و دیابت نوع ۲ نشان داده اند ، دیابت نوع ۲ ،نوع رایج تر این بیماری اختلال قند خون است. بنابراین، آیا افزایش سطح ویتامین D می تواند به از بین بردن این بیماری کمک کند؟ دلایل کافی برای پزشکان وجود ندارد که مصرف این مکمل را برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ توصیه کنند . چربی اضافی ممکن است نقشی در ابتلا به دیابت و سطح پایین ویتامین D بازی کند !۱

ویتامین D و کاهش وزن

مطالعات نشان داده اند که افرادی که چاق هستند اغلب دارای سطح پایین ویتامین D در خون هستند . چربی بدن ویتامین D را به تله می اندازد و آن را کمتر در دسترس بدن قرار می دهد . کاملا مشخص نیست که آیا چاقی به خودی خود باعث کمبود سطح ویتامین D می شود و یا علت دیگری دارد . اما یک مطالعه کوچک نشان می دهد که افزودن ویتامین D در رژیم غذایی کالری محدود، ممکن است به افراد چاق با سطح پایین ویتامین D کمک کند که آسان تر وزن کم کنند .

کمبودویتامین “D” و افسردگی

ویتامین D نقش مهمی در رشد و عملکرد مغز ایفا می کند . یک مطالعه امیدوار کننده نشان داد که دوزهای زیادی از ویتامین D می تواند علایم افسردگی خفیف را کاهش دهد. اما مطالعات دیگر نتایج مختلفی دربر داشته است.

چه کسانی نیاز به آزمایش ویتامین D دارند؟

آزمایش ویتامین Dبرای اتمام افراد توصیه نمی شود اما در موارد زیر انجام آزمایش ویتامین Dتوصیه می گردد:

۱- برای کسانی که مدت طولانی را در منزل سپری میکنند یا در مراکز پرستاری اقامت دارند.

۲- ابتلای شخص به بیماری هایی که ریسک کمبودویتامین D را افزایش می دهد.

۳-  افرادی که سابقه پوکی استخوان(استئوپروز) یاشکستگی در اثر ضربات جزیی مثل افتادن دارند.

۴- اشخاصی که سابقه کاهش کلسیم و فسفرخون رادارند.

درمان کمبود ویتامین D :

انواع مختلفی از ترکیبات ویتامین Dبرای درمان در دسترس هستند. ۲شکل ویتامین D که بیشتر در دسترس هستند ارگوکلسیفرول(vitamin D2)وکوله کلسیفرول (vitamin D3)هستند.

ازآنجا که ویتامین D3فرم طبیعی ویتامین بوده وممکن است ویتامین D را به شکل موثرتری افزایش دهد،بیشتر توصیه می گردد.

 

سطح پائین ویتامین Dبا اندازه گیری ۲۵هیدروکسی ویتامین(۲۵ OH vitD)   Dمی تواند تشخیص داده شود.

اگر چه تعریف مشخصی ازکمبود ویتامین D وجود ندارد، با این وجودبعضی گروهها مقادیر زیر را در بزرگسالان مورد استفاده قرار می دهند;

           – مقادیر۲۵هیدروکسی ویتامین Dبالاتر از ۳۰ ng/mlبعنوان نرمال

           – مقادیر بین ۱۴-۳۰ng /ml بعنوان عدم کفایت ۲۵هیدروکسی ویتامین D    (insufficiency)

           –  مقادیر کمتر از۱۴ng/ml بعنوان کمبود ۲۵ هیدروکسی ویتامین D

عوارض کمبود ویتامین D:

جدی ترین عوارض کمبودویتامین D‌کاهش کلسیم خون ، کاهش فسفر خون ، بیماری ریکتز(نرمی استخوان ها دردوران کودکی ) و استئومالاسی(نرمی استخوان ها در دوره بزرگسالی) می باشند.

عارضه شایع دیگرکمبود تحت بالینی ویتامین D است که به مواردی اطلاق میشود که در آن مقدار ویتامین D کمتراز نرمال است ولی علائمی وجود ندارد . اینحالت با کاهش تراکم استخوانی ، کاهش خفیف کلسیم خون، افزایش مقدار هورمون پاراتیروئید و افزایش  خطرشکستگی استخوان در ضربه های جزیی مانند زمین خوردن همراه است.

 

توضیح راجع به تست ویتامین D:

باتوجه به روند جذب وتغییر وتبدیل ویتامین D در بدن قبل از هر اقدامی جهت سنجش سطح سرمی آن میبایست که بیمار از نظر داشتن سوء جذب چربی، بیماریهای کبدی – کلیوی که می تواند برمیزان سطح ویتامین D تاثیر گذار باشد، مورد بررسی قرارگیرد.
فقدان یا کاهش سطح سرمی ویتامین D3 در بدن انسان یک عامل مهم در بروز هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه است .
افزایش سطح سرمی هورمون PTH بخصوص در بزرگسالان متعاقب کاهش طولانی مدت ویتامین D3 می تواند باعث بروز استئومالاسی افزایش میزان برداشت کلسیم از استخوان ، کاهش جرم استخوان ودر نتیجه شکستگی آن گردد.
همچنین کاهش غلظت فرمهای ۲۵ OH Vitamin D در سنین رشد می تواند در کاهش محتوای معدنی استخوانهای بدن تاثیرمستقیم داشته ومنجربه بیماری شود.

اندازه کیری سطح سرمی ویتامین D3 همراه بااندازه گیری سایر پارامترهای خونی مانند هورمون PTH و سطح کلسیم وفسفر.
سرم ومیزان دفع این دو عنصر معدنی در ادرار ۲۴ ساعته و آزمایشات جدید مانند P1NP , B – Cross Lamps , Calcitinine   N- MID Osteocalcin,
جدیدترین ودقیق ترین روش اندازه گیری سطح سرمی ویتامین D3 روش الکتروکمی لومینسانس می باشد که در آن از آنتی بادی های پلی کلونال وکاملا” اختصاصی بر علیه ۲۵ OH vitamin D3 استفاده  می گردد.
جهت انجام آزمایش بیمارترجیحا” می بایستی ناشتا باشد. مقادیراین آزمایش به صورت ng/dگزارش می گردد .

 

غذاهای اندکی معمولا حاوی ویتامین D است  و برخی غذاها با ویتامین D غنی شده است. مقدار ویتامین D موجود در غذاها برای رفع کمبود ویتامین D و برای حفظ سطح مناسب ویتامین D کافی نیست مگر اینکه فرد در برابر آفتاب قرار گیرد. مقدار ویتامین D در غذاها به شرح زیر است:

یک قاشق چایخوری روغن کبد کد حاوی ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین D است.

گرم۱۰۰ ماهی آزاد حاوی ۶۰۰ تا ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم ماهی آزاد تازه(پرورشی)  حاوی ۱۰۰ تا ۲۵۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم ماهی آزاد کنسرو شده حاوی ۳۰۰ تا ۶۰۰ واحد ویتامین D است

۱۰۰گرم ماهی ساردین کنسرو شده حاوی ۳۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم ماهی خالمخالی حاوی ۲۵۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم ماهی تن حاوی ۲۳۶ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم قارچ تازه حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰گرم قارچ (در آفتاب خشک شده) حاوی ۱۶۰۰واحد ویتامین D است.

یک زرده تخم مرغ حاوی ۲۰ واحد ویتامین D است.

۲۳۰ گرم شیر فراوری شده یا ماست حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۲۳۰ گرم آب پرتغال فراوری شده حاوی ۱۰۰ واحد ویتامین D است.

۱۰۰ گرم پنیر غنی شده حاوی ۱۰۰و احد ویتامین D است.

 

مکمل های ویتامین D

برای افرادی که می خواهند ویتامین D رابه شکل قرص دریافت کنند ، دو نوع قرص وجود دارد: D2 (ergocalciferol)، که نوع موجود در مواد غذایی است ، و D3 (cholecalciferol) است، که نوعی است که از نور خورشید ساخته شده است. تولید آنها متفاوت است، اما هر دو می تواند ویتامین D را در خون شما بالا ببرد. بیشتر مولتی ویتامین ها دارای ۴۰۰ IU از ویتامین D هستند . برای یافتن بهترین مکمل مورد نیازتان با پزشکتان مشورت کنید .

مقدار مجاز توصیه شده ویتامین D در رژیم غذایی ، ۶۰۰ IU (واحد بین المللی) در هر روز برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی است. افراد ۷۱ ساله و بالاتر باید ۸۰۰ IU مصرف کنند . بعضی از محققان دوز بسیار بالاتری از ویتامین D راتوصیه می کنند ، اما مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند به شما صدمه بزند . مقادیربالاتر از ۴۰۰۰ واحد در روز، خطر آسیب را افزایش می دهد .

 

مقدار مصرف روزانه “D” برای بچه های شیرخواره

شیر مادر بهترین است، اما ویتامین D زیادی ندارد . نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید ۴۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند تا زمانی که بتوانند حداقل یک لیتر شیر غنی شده (در حدود ۴ ¼ فنجان) درهر روز بنوشند. در سن۱ سالگی ، نوزادانی که شیر غنی شده می خورند دیگر نیازی به مکمل ویتامین D ندارند . مراقب باشید و از دادن بیش از حد ویتامین D به نوزادان خودداری کنید . دوزهای بالا می تواند باعث تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، درد عضلانی، یا علایم جدی تر شود.

 

ویتامین D برای بچه های بزرگتر

اکثر کودکان و نوجوانان به اندازه کافی ویتامین D از نوشیدن شیر دریافت نمی کنند . آنها باید یک مکمل با ۴۰۰ IU تا ۶۰۰ IU مصرف کنند . این مبلغ اغلب در مولتی ویتامین جویدنی گنجانده شده است. با پزشک کودک خود در مورد میزان مصرف ویتامین D مشورت کنید .

داروهایی که با ویتامین D تداخل می کنند

برخی داروها منجر به جذب کمترویتامین D می شوند که عبارتند از مسهل ها، استروئیدها، ضد تشنج و داروهای ضد کلسترول. اگر دیگوکسین (یک داروی قلبی)مصرف می کنید ، مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند سطح کلسیم در خون شما را افزایش داده و منجر به ریتم غیر طبیعی قلب شود . این مهم است که بحث در مورد استفاده از مکمل های ویتامین D با پزشک مشورت کنید .

ویتامین D و سرطان روده بزرگ

شاید زود باشد تا از ویتامین D به عنوان یک مبارزبرعلیه همه سرطان ها نام ببریم . اما مطالعات جدیدتر نشان می دهد که افرادی با سطح بالاتری از ویتامین D در خونشان، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند .

ویتامین D و سرطان های دیگر

همه عناوین خبری حاکی از اینست که ویتامین D راهی برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات است . اما محققان هنوز شواهد کافی برای اثبات آن ندارند . ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تقویت کند. وزن سالم، ورزش منظم، و دستورالعمل های رژیم غذایی جامعه سرطان آمریکا ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کند.

سطوح پایین ویتامین D با خطر بیشتر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. با وجود این، روشن نیست که چه میزان افزایش ویتامین D منجر به کاهش خطرات قلبی شده و چه مقدار ویتامین D مورد نیاز است. در واقع سطوح بسیار بالایی از ویتامین D در خون می تواند به رگهای خونی و قلب ، از طریق افزایش میزان کلسیم در جریان خون آسیب برساند.

یک عامل در زوال عقل؟

درافراد مسن تر بیشتر احتمال دارد که سطح ویتامین D خیلی کم باشد. محققان دریافتند که افراد مسن با کمبود سطح ویتامین D در تست های حافظه، توجه، و استدلال در مقایسه با افرادی که به اندازه کافی ویتامین D در خون آنها وجود داشته ضعیف تر عمل کردند . با این حال باید مطالعات بیشتری برای اثبات اینکه آیا قرص مکمل ویتامین D می تواند به جلوگیری از زوال عقل یا کاهش کند ذهنی کمک کند یا نه انجام شود .

 

گردآوری:پارسیان لاب

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *