ویتامین k و مواد غذایی (میزان نیاز بدن)

ویتامین k برای پوست,قرص ویتامین k,آمپول ویتامین k,خواص ویتامین k,نحوه تزریق آمپول ویتامین k,مکمل ویتامین k,تزریق ویتامین k,عوارض مصرف زیاد ویتامین k,میوه های حاوی ویتامین k و مقدار نیاز بدن به این ویتامین،ویتامین k2،مکمل ویتامین k

نقش ویتامینK در کاهش ابتلا به بیماری‌ها: محققان در تحقیقاتی تازه دریافته‌‌اند افرادی که از مواد غذایی حاوی ویتامین K بیشتر استفاده می‌‌کنند، به انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان ریه و پروستات کمتر مبتلا می‌شوند یا کمتر بر اثر سرطان می‌میرند.

مطالعات نشان داده ارتباط مستقیمی‌ میان مصرف این ویتامین و کاهش ابتلا به سرطان وجود دارد؛‌ هر چند چگونگی این ارتباط به درستی شناخته نشده است، اما پژوهشگران امیدوارند دلایل قابل قبولی را در مطالعات بعدی ارائه کنند.

مصرف هر چه بیشتر ویتامین K2 خطر ابتلا به سرطان ریه را که از بیمارهای خاص افراد سیگاری است، کم می ‌کند و همچنین مصرف این ویتامین خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات را نیز کاهش می‌‌دهد.

افرادی که میزان پایینی از این ویتامین را دریافت کرده‌‌اند ۸‌/‌۰ درصد بیشتر به سرطان پروستات و ریه مبتلا شدند. محققان مشاهده کردند ویتامین K از رشد سلول‌‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و همچنین می‌تواند از آپوپتوز (خودکشی سلولی) نیز جلوگیری کند؛ اما این‌که چگونه چنین کاری را می‌کند، هنوز مشخص نیست.

ارتباط کمبود ویتامین K و آرتروز

نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه بوستون نشان داد، کمبود ویتامین K باعث افزایش شیوع آرتروز زانو و دست می‌شود. دانشمندان با مطالعه روی ۶۵۰ فردی که میزان ویتامین K پلاسمای خون آن‌ها پایین بود دریافتند، ابتلا به آرتروز و درد مفاصل در این افراد بیشتر است. دانشمندان با مطالعه روی موش‌ها دریافتند، بعضی پروتئین‌های استخوان‌ها و غضروف‌ها به ویتامین K وابسته هستند و وقتی این پروتئین‌ها به‌طور صحیح کار نکند، حیوانات دچار اختلالات استخوانی و غضروفی می‌شوند.

کمبود ویتامین K و افزایش پوکی استخوان

کمبود ویتامین K با ابتلا به پوکی استخوان مرتبط است. این ویتامین در ساختن یک پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کمبود ویتامین K در رژیم غذایی زنان تاثیر زیادی در افزایش ابتلای آنان به پوکی استخوان دارد.

محققان دریافته‌اند کاهش سطوح استروژن به عملکرد ویتامین K آسیب می‌رساند و در تراکم استخوان تاثیر می‌گذارد. ویتامین K علاوه بر ساخت پروتئین لازم برای تشکیل لخته‌های خون، چندین پروتئین دیگر برای خون، استخوان‌ها و کلیه‌ها نیز تولید می‌کند. اکثر مکمل‌های ویتامینه فاقد ویتامین K هستند و کسانی هم که داروی رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، نباید این ویتامین را به شکل مکمل دریافت کنند.

بهتر است زنان مصرف سبزی‌ها به‌ویژه انواع دارای برگ سبز را در اوایل دوران یائسگی یا پیش از آن افزایش دهند.

ویتامین K و دیابت

افرادی که ویتامین K کافی از غذا دریافت می‌کنند در معرض خطر کمتری برای بروز دیابت دو هستند. محققان هلندی طی یک مطالعه ده‌ساله نشان دادند که در میان ۳۸۰۰۰ فرد بزرگسال، افرادی که ویتامین K بیشتری دریافت می‌کردند، ۲۰ درصد کمتر دچار دیابت شدند.

در این مطالعه مصرف ویتامین K1 و K2 با خطر کمتر دیابت همراه ولی این ارتباط با ویتامین K2 قوی‌تر بود. علت دقیق این‌که چرا ویتامین K دارای اثر محافظتی علیه دیابت است، مشخص نشده است اما شاید به امکان آن وجود دارد که این ویتامین سبب کاهش التهاب و بهبود مصرف انسولین در بدن شود.

 

منبع:سپید