آب‌ های سم‌ زدا (دتاکس واتر) جایگاه علمی ندارند!

یکی از روش‌های تغذیه‌ای جدید که در برخی رستوران‌ها یا حتی سر میزهای غذای خانگی رواج زیادی یافته، تهیه و مصرف انواع آب‌های طعم‌داری است که اصطلاح «سم‌زدا» را هم یدک می‌کشند. باور افرادی که چنین آب‌هایی را با ترکیبی از آب و تکه‌های میوه‌های مختلف تهیه می‌کنند، این است که مصرف چنین محصولاتی می‌تواند باعث دفع سموم از بدن شود.

این در حالی است که اصطلاح «سم‌زدایی» از بدن و اصلا «آب‌های سم‌زدا»، جایگاهی در علم تغذیه ندارند. به عبارت ساده‌تر، شاید خود میوه‌های تازه بتوانند به دلیل آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های فراوانی که دارند، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند، اما همین میوه‌ها نمی‌توانند با اضافه شدن به آب، کمکی به دفع سموم از بدن بکنند.

از طرف دیگر، زمانی که میوه‌ها به صورت تازه، جویده و مصرف می‌شوند، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی به بدن می‌رسانند، اما تکه‌های میوه که گاهی چند ساعت در این آب‌های سم‌زدا قرار می‌گیرند، حتی نمی‌توانند آنتی‌اکسیدان کافی هم برای تقویت سیستم ایمنی به بدن برسانند!

نکته دیگر اینجاست که برخی از این میوه‌ها مانند توت‌فرنگی، به دلیل آغشته بودن به مواد قارچ‌کش، نه‌تنها خاصیت سم‌زدایی ندارند، بلکه خودشان می‌توانند آب را به نوشیدنی مسموم و مضری تبدیل کنند. از طرف دیگر، این روزها به دلیل زیاده‌روی در مصرف انواع سموم و آفت‌کش‌ها در کشاورزی، توصیه ما بر پوست کندن این محصولات، قبل از مصرف آنهاست. این در حالی است که بیشتر میوه‌های موجود در آب‌های سم‌زدا مانند سیب و لیمو، با پوست هستند.

سلامت
دکتر محمدحسن انتظاری
عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان