دلیل افزایش وزن

دلایلی که سبب افزایش وزن شما می شود

زمانی که شما بیشتر از حد معمول غذا می خورید یا میزان فعالیت بدنی شما کاهش می یابد، دچار اضافه وزن می شوید. در این شرایط علت اضافه وزن خود را می دانید؛ اما مواقعی وجود دارد که شما بدون تغییر در برنامۀ غذایی و فعالیت بدنی، به یکباره دچار اضافه وزن می شوید و دلیلی برای افزایش وزن خود پیدا نمی کنید. در این مقاله سعی داریم شما را با عوامل دیگری که بر افزایش وزن موثر هستند، آشنا کنیم.

کمبود خواب

خواب و افزایش وزن از دو طریق می توانند به هم مرتبط باشند. اول اینکه وقتی دیر می خوابید، ممکن است بیشتر احساس گرسنگی کنید و بنابراین میان وعده هایی را نیز در آخر شب خواهید داشت و این به معنی دریافت کالری بیشتری است. عامل دیگری که ممکن است باعث افزایش وزن تان شود این است که هنگامی که خود را از خواب محروم می کنید، تغییراتی در سطح هورمون های بدن تان ایجاد می شود که می تواند باعث افزایش اشتها و گرسنگی شده و همچنین باعث می شود بعد از خوردن غذا احساس سیری نداشته باشید و در نتیجه دچار اضافه وزن می شوید.

استرس

هنگامی که فشارهای زندگی افزایش می یابد، بدن به حالت آماده باش برای مقابله با فشارها در می آید. کورتیزول، هورمونی که در هنگام استرس ترشح می شود، می تواند باعث افزایش اشتها شود. همچنین این حالت ممکن است باعث شود که در زمان استرس از غذاهای پر کالری استفاده کنید که ترکیب این دو علت، زمینه ای برای افزایش وزن ایجاد می کند.

ضدافسردگی ها

یکی از عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی، افزایش وزن است. اگر بعد از مصرف این داروها وزن تان در حال افزایش است، با پزشکتان صحبت کنید. ممکن است او بتواند دارویی را جایگزین کند که تاثیر کمتری بر وزن تان داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است افرادی که به دلیل افسردگی دارو دریافت می کنند، به دلیل احساس بهبودی که دارند، اشتهای شان نیز بیشتر شده و این امر می تواند باعث افزایش وزن شود. گاهی هم خود افسردگی می تواند در تغییرات وزن تاثیر داشته باشد.

استروئیدها

داروهای ضدالتهاب استروئیدی مانند پردنیزون می توانند یکی از دلایل افزایش وزن باشند. احتباس مایعات در بدن و افزایش اشتها دلایل اصلی افزایش وزن با مصرف این داروهاست. برخی از افراد ممکن است به طور موقتی در طی مصرف استروئیدها تغییراتی را در تجمع چربی در جاهای مختلفی بدن خود مانند صورت، شکم، پشت یا گردن احساس کنند.
اگر برای مدت بیش از یک هفته استروئید مصرف می کنید، به طور ناگهانی آن را قطع نکنید، زیرا ممکن است منجر به مشکلات جدی شود. در این مورد حتما با پزشکتان مشورت کنید.

داروها ممکن است باعث افزایش وزن شوند

داروهای متعددی با افزایش وزن ارتباط دارند. این داروها شامل داروهای آنتی سایکوتیک (که برای درمان بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات دوقطبی استفاده می شود) به همراه داروهایی که برای میگرن، سیروز، فشارخون بالا و دیابت استفاده می شوند، هستند. با همکاری پزشکتان داروهایی را پیدا کنید که علاوه بر اینکه تاثیر خوبی برای درمان دارند، عوارض جانبی آنها مانند افزایش وزن نیز کمتر است.

آیا داروهای پیشگیری از بارداری باعث چاقی می شوند؟

برخلاف باور عموم مردم، داروهای ترکیبی پیشگیری از بارداری (استروژن و پروژسترون) باعث افزایش وزن پایدار نمی شوند. این طور تصور می شود که زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند ممکن است اضافه وزن ناشی از احتباس مایعات در بدن را تجربه کنند؛ اما بهتر است بدانید که این اثرات موقتی هستند. اگر هنوز هم نگران افزایش وزن تان هستید با پزشکتان صحبت کنید.

کم کاری تیروئید

اگر غده تیروئیدتان (غده ای پروانه ای شکل در جلوی گردن تان) به اندازه کافی هورمون تیروئید نسازد، ممکن است احساس خستگی و ضعف داشته و وزن تان نیز افزایش یابد. کاهش هورمون تیروئید باعث کاهش میزان متابولیسم بدن می شود که در نتیجه آن احتمال افزایش وزن بالا می رود. حتی کاهش مقدار کمی در کارکرد غده تیروئید می تواند باعث افزایش وزن شود. با درمان کم کاری تیروئید با استفاده از دارو ممکن است بتوانید به وزن ایده آل تان باز گردید.

یائسگی

بیشتر زنان در طی دوره یائسگی ممکن است افزایش وزن را تجربه کنند؛ اما فقط هورمون ها در این امر دخیل نیستند. افزایش سن باعث کاهش میزان متابولیسم بدن شده؛ بنابراین کالری کمتری طی این دوران می سوزانید. تغییر سبک زندگی (مانند کاهش فعالیت بدنی در این دوران) نیز نقش مهمی در این تغییرات بازی می کند. افزایش وزن ناشی از یائسگی باعث تجمع چربی، بیشتر در نواحی کمر، ران و لگن می شود.

سندرم کوشینگ

افزایش وزن یکی از علائم سندرم کوشینگ است. در این بیماری بدن تان بیش از اندازه هورمون استرس که همان کورتیزول است، ترشح می کند که می تواند عوارضی مانند افزایش وزن و دیگر اختلالات را ایجاد کند. اگر برای درمان آسم، ورم مفاصل یا لوپوس از استروئیدها استفاده می کنید، ممکن است به سندرم کوشینگ دچار شوید. همچنین این بیماری می تواند هنگامی رخ دهد که غدد آدرنال، کورتیزول بیش از اندازه ترشح می کند. در این حالت افزایش وزن بیشتر در صورت، گردن، پشت، شانه یا دور کمر اتفاق می افتد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک در زنان در سنین باروری بسیار شایع است. در این شرایط تخمدان پر از کیست های ریزی می شود که می توانند مشکلات متعددی ایجاد کنند. این شرایط می تواند منجر به اختلالات هورمونی شده، روی چرخۀ قاعدگی تاثیر بگذارد و باعث پرمویی و آکنه در خانم ها شود. خانم هایی که با این مشکل مواجه هستند نسبت به انسولین مقاومت پیدا کرده (هورمونی که قند خون را کنترل می کند) و این می تواند باعث افزایش وزن آنها شود. افزایش وزن بیشتر در ناحیه شکم است که می تواند این افراد را در خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز قرار دهد.

ترک سیگار

ترک کردن سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید. هنگامی که سیگار را ترک می کنید، ممکن است وزن تان کمی افزایش یابد؛ اما مقدار افزایش وزن کمتر از آن است که فکرش را بکنید. پس از چند هفته، بعد از ترک سیگار افزایش اشتها و احساس گرسنگی به حالت عادی بر می گردد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

اگر وزن تان افزایش یافته …

قانون اول:
هیچ گاه داروی تان را بدون مشورت پزشک قطع نکنید. اهمیت دارویی که مصرف می کنید را بدانید؛ ممکن است این دارو برای سلامتی تان حیاتی باشد. همچنین ممکن است چیز دیگری غیر از این داروها باعث افزایش وزن تان شده باشد. پزشک تان می تواند در این مورد به شما کمک کند.

قانون دوم:
خودتان را با افرادی که از دارویی مشابه داروی شما استفاده می کنند، مقایسه نکنید. همۀ افراد با مصرف یک دارو عوارض جانبی مشابهی نشان نمی دهند.

قانون سوم:
به خاطر داشته باشید که اگر وزن تان به خاطر احتباس مایعات افزایش یافته، این حالت موقتی است و به معنی افزایش وزن دائمی یا چاقی نیست. هنگامی که با مصرف دارو شرایط تان کنترل شود، پف ناشی از احتباس مایعات نیز ممکن است کاهش یابد. در عین حال سعی کنید سدیم دریافتی در رژیم غذایی خود را کاهش دهید.

قانون چهارم:
با پزشک تان در مورد دیگر داروهایی که می توانید استفاده کنید، صحبت کنید. در بسیاری از موارد پزشک تان ممکن است بتواند داروی دیگری را جایگزین کند که عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

قانون پنجم:
بدانید که افزایش وزن، ممکن است در اثر کاهش متابولیسم باشد. اگر این چنین بود سعی کنید فعالیت هایی انجام دهید که متابولیسم بدن تان را افزایش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.