تفسیر و روش بیوپسی و نمونه برداری کلیه

بیوپسی کلیه چیست (روش انجام،شرایط قبل و مراقبت پس از آزمایش،تفسیر بیوپسی)

بیوپسی کلیه چيست؟بیوپسی یا نمونه‌برداری کلیه renal biopsy یkidny biopsy به منظور تعیین دقیقی پاتولوژی ( آسیب شناسی ) با برداشتن یک تکه ی کوچک از بافت کلیه تجویز می شود که در زیر میکروسکوپ از نظر وجود آسیب یا سلول سرطانی در بافت مورد بررسی قرار گرفته شود.

این روش برای انجام مطالعات میکروسکوپی الکترونی یا ایمونوفلورسانس بویژه برای بیماریهای گلومرولی مفید است .
نمونه برداري روش تشخيص مهمي براي شناسايي علت بيماري كليه است كه با برداشتن نمونه كوچكي از كليه ازراه پوست، توسط سوزن با كمك سونوگرافي انجام مي شود.
بررسي نمونه زيرميكروسكوپ تاحد زيادي به تشخيص علت بيماري كليه كمك مي كند و بدون تشخيص علت درگيري ، درمان قطعي بيماري امكان پذير نمي باشد.

آمادگيه اي قبل از بیوپسی کلیه چيست؟

بيمار عزيز شما در بخش بستري مي شويد، فشارخون شما كنترل مي شود و داروهاي رقيق كننده خون آسپرين، پلاويكس و وارفارين از چند روز قبل از
بيوپسي قطع مي شود.
تست هاي تشخيصي جهت بررسي عملكرد كليه،آزمايش ادرار، تست هاي انعقادي و سونوگرافي كليه ها انجام مي شود.
پزشك دلايل انجام بيوپسي و راههاي تشخيصي جايگزين و عواقب عدم انجام نمونه برداري ر ا به شما شرح مي دهد .

دلایل تجویز بیوپسی کلیه :

وجود خون در ادرار (هماچوری)
وجود پروتئین در ادرار (پروتئینوریا)
اختلالات عملکردی کلیه
درصورت اختلال در کار کلیه پیوند داده شده

لازم به ذکر است در صورتیکه آزمایش ادرار و خون، نتواند اطلاعات صحیحی به پزشک بدهد و هنوز مشکل کلیهنامشخص مانده باشد، بیوپسی کلیه تجویز می شود.

نمونه برداری چگونه انجام مي شود؟
قبل از انجام بيوپسي كليه از دست شما وريد محيطي با آنژيوكت گرفته مي شود، سپس به اتاق انجام نمونه برداري منتقل مي شويد.
شما روي برانكارد برروي شكم دراز مي كشيد و بالشي زير شكمتان قرار مي گيرد )درصورت نمونه برداري از كليه پيوندي به پشت دراز مي كشيد( و پس از تعيين محل كليه با سونوگرافي، پوست محل نمونه گيري استريل و با آمپول ليدوكائين به صورت موضعي بي حس مي شود.نمونه گيري توسط سوزن اتوماتيك انجام مي شود. براي بدست آوردن نمونه مناسب ممكن است اين كار چند نوبت تكرار شود.
بعد از نمونه برداري، شما بايد تا دو ساعت درهمان حالت روي برانكارد بي حركت بمانيد.

مراقبتهاي پس ازانجام بيوپسي کلیه چيست؟

تا صبح روز بعد از نمونه برداري درحالت استراحت كامل درتخت بمانيد تا علائم حياتي شما به صورت منظم كنترل شود.
پس از انجام سونوگرافي درصورت عدم وجودعارضه اجازه فعاليت خارج از تخت توسط پزشك به شما داده مي شود.تا دو هفته بعد از انجام نمونه برداري بايد از انجام فعاليت هاي سنگين )ورزش هاي رزمي، برداشتن بارسنگين و (… خوداري كنيد.

خطرات احتمالی بیوپسی کلیه

خونروی
شایع‌ترین عارضه‌ی ‌بیوپسی‌کلیه، بروز خون در ادرار (هماتوری) است. خونروی معمولاً ظرف چند روز متوقف می‌شود. خونروی شدیدی که آنقدر شدید باشد که به انتقال‌خون نیاز باشد در درصد بسیارکمی از افرادی دیده‌می‌شود که در آنها بیوپسی‌کلیه انجام شده‌است.

درد

پس‌ از بیوپسی کلیه، بروز درد در محل بیوپسی شایع است و چند ساعتی به‌طول می‌انجامد.

فیستول شریانی وریدی
درصورتی‌که سوزن بیوپسی تصادفاً به دیواره‌ی سرخرگ و سیاهرگ مجاور صدمه‌ وارد آورد، یک ارتباط غیرطبیعی (فیستول) میان این‌ دو رگ خونی شکل می‌گیرد. این نوع فیستول، معمولاً نشانه‌ای ایجاد نمی‌کند و خود‌ به‌ خود بسته‌ می‌شود.

سایرموارد
به‌ندرت، انباشت خون (هماتوم hematoma) در اطراف کلیه عفونی می‌شود. این عارضه با آنتی‌بیوتیک و زهکشی با عمل‌جراحی قابل درمان است. یک خطر غیرشایع دیگر، ایجاد فشارخون بالا در ارتباط با هماتوم بزرگ است.

آزمایش نمونه بیوپسی

بافت بدست آمده برای انجام مطالعات مختلف تقسیم می شود و در محلولهای فیکس کننده متناسب قرار داده می شود و یا در نیتروژن مایع فریز می شود . معمولاً پس از آماده سازی مناسب بافت ، آن را بوسیله میکروسکوپ نوری ، میکروسکوپ الکترونی و روشهای ایمونوفلورسانس مورد آزمایش قرار می دهند .
به علاوه از نمونه بافت ، سوزن و مقدار کمی از خون داخل سوزن نیز کشت تهیه می شود. مطالعات اختصاصی میکروبیولوژی ( ویروس شناسی ، قارچ شناسی و تلقیح به حیوانات ) در صورت نیاز قابل انجام هستند . همچنین در موارد نادری رنگ آمیزی شیمیایی مفید خواهند بود .
این نکته حائز اهمیت است که بافت توسط تکنسین های ماهر پاتولوژی مورد آزمایش قرار گیرد و همه روشها باید با دست انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *