ivm چیست

IVM یا in vitro maturation(آی وی ام) روشی برای بالغ کردن تخمک ها در محیط خارج از بدن و بارور کردن آنهاست.

تفاوت روند به بلوغ رساندن در آزمایشگاه یا آی وی ام از بارورسازی در آزمایشگاه یا آی وی اف چیست؟

در روند آی وی اف مادر برای مدتی بین ۹ تا ۱۵ روز،دو تا سه مرتبه در روز تزریقاتی دریافت می کند که تخمک هایی بالغ و زیست پذیری را تولید کند.پزشکان تخمک ها را خارج و انها را در ازمایشگاه بارور می سازند و دوباره انها را در رحم جایگزین می کنند.انگاه مادر تزریقات مضاعفی را دریافت میکند.

در روش ای وی ام وقتی کیسه های تخمک و تخمک نابالغ است،انها را بازیابی می کنیم.انها بسیار کوچک هستند.انها را در ظرف شیشه ای مخصوص گذاشته و در شرایط خاص نگهداری و و بالغ میکنیم.این فرایند در حدود ۴۸ ساعت طول میشد.و سپس انها را بارور می سازیم.مادر در یک دوره کوتاه سه روزه تزریقاتی هورمونی دریافت کرده و متعاقب ان برای ااده سازی لایه های رحمی و جایگزینی از مکمل های هورمونی استفاده کرده از این مقطع به بعد روند شبیه به مراحل آی وی اف است،اما بدون تزریقات مضاعف.

in vitro maturation

احتمال هرگئنه خطری در هر دو روش مشابه است.در اطراف جای تزریق خطر کمی برای عفونت وجود دارد( ۱ در ۵۰۰۰).در اسیا،اروپا،کانادا روند آی وی ام بسیار معمول است.درصد موفقیت در این روند ها عبارت است از ۷۵% در بانوان زیر ۳۵ سال و ۷۷% در آی وی اف.

مزایای آی وی ام نسبت به آی وی اف

چشمگیرترین فایده صرفه جویی در هزینه است.همچنین به منجمد کردن تخمک ها نیازی نسیت.آی وی ام را میتوان هر ماه تکرار کرد ولی در ای وی اف برای پاک شدن هر پسماند هورمونی از کیست های رحمی باید مدت زمانی وقفه در نظر گرفت.

 

روند آی وی ام اساسا برای بانوانی با شمارش بالای تخمک طراحی شده است که تخمک گذاری نمی کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *