به جای گوشت چه بخوریم (خوراکی‌های غیرگوشتی سرشار از پروتئین)

مواد غذایی جایگزین گوشت,جایگزین گوشت برای گیاهخواران,بهترین جایگزین برای گوشت قرمز,عدس جایگزین گوشت قرمز,جایگزین گوشت قرمز چیست,جایگزین گوشت مرغ,سویا جایگزین گوشت قرمز,جایگزین مرغ
دلتان برای حیوانات می‌سوزد یا اینکه اصلا طعم غذاهای گوشتی را دوست ندارید؟ دلیل شما برای گیاه‌خوار شدن هرچه باشد، نباید از یاد ببرید که بدون استفاده از برخی خوراکی‌های غیرگوشتی ضروری، گیاه‌خواری می‌تواند به بدنتان آسیب جدی بزند.
ضعف عضلانی به دلیل دریافت نکردن پروتئین کافی، یکی از این آسیب‌هاست. به همین دلیل ما این بار شما را با چند خوراکی غیرگوشتی آشنا می‌کنیم که پروتئین فروانی را در خود جای داده‌اند و می‌توانند عضلات شما را سالم و قدرتمند
نگه‌ دارند.

تخم‌مرغ محلی
برای بالا نرفتن کلسترول خونتان، ممکن است تخم‌مرغ را در سبد غذایی روزانه خود قرار ندهید؛ اما محققان می‌گویند اگر اهل خوردن تخم‌مرغ محلی باشید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. چراکه به گفته آن‌ها تخم‌مرغ‌های سرشار از پروتئین محلی، به نسبت تخم‌مرغ‌هایی که در مرغداری‌های صنعتی تولید می‌شوند، کلسترول پایین‌تر و امگا 3 بالاتری
دارند.

ماست یونانی
ماست یونانی که این روزها برخی از برندهای داخلی هم آن را تولید می‌کنند، نه‌تنها سرشار از باکتری‌های پروبیوتیک مفید برای روده‌هاست، بلکه پروتئین فراوانی هم دارد و باید حتما در سبد خوراکی گیاه‌خوارها قرار بگیرد.

تخمه‌کدو
در شب‌های بلند زمستان، یک ظرف تخمه برشته اما شورنشده کدو را بردارید و در حال شکستن و میل کردن تخمه‌ها از دیدن برنامه مورد علاقه‌تان لذت ببرید. تخمه‌کدو که سرشار از اسیدآمینه‌های ضروری است، پروتئین بسیار زیادی دارد و مانع دچار شدنتان به کمبودهای ناشی از گیاه‌خواری می‌شود.

جو، عدس، لوبیا، سویا
جو، گندم، عدس، لوبیا، سویا از دانه‌هایی هستند که میزان زیادی پروتئین دارند و حتما باید در سبد غذایی گیاه‌خوارها قرار بگیرند.
البته برای دریافت مواد ضروری برای بدنتان، باید قید مصرف آرد سفید گندم را بزنید و حتما سبوس گندم و جو را مصرف کنید.
از طرف دیگر، می‌توانید بسته‌های جو دوسر پرک‌شده را از سوپرمارکت‌ها تهیه کنید و هرروز به‌عنوان میان‌وعده این خوراکی پرفایده را میل کنید.

کوینوآ
این منبع پروتئین گیاهی به تازگی از محبوبیت بالایی در میان دوستداران مواد غذایی سالم برخوردار شده است. بسیاری از مردم فکر می کنند کوینوآ یک غله است، اما در حقیقت یک دانه محسوب می شود.
به صورت طبیعی این محصول فاقد گلوتن است و از محتوای ویتامین B، منیزیم، کلسیم، و دیگر مواد مغذی سود می برد. یک وعده کوینوآ برابر با یک چهارم فنجان و حاوی شش گرم پروتئین است.

گندم سیاه
گندم سیاه با بهره‌مندی از 23 گرم پروتئین از جمله غلات کامل محسوب می شود که باید آن را در رژیم غذایی خود جای دهید. آرد گندم سیاه می تواند برای پخت و پز استفاده شود.

سویا
سویا یکی از جایگزین های گیاهی عالی برای گوشت محسوب می شود. تنها یک فنجان سویای پخته شده می تواند 29 گرم پروتئین را تامین کند. توفو که از سویا تهیه می شود، اگرچه از کیفیت بالای پروتئین سویا برخوردار نیست، اما می تواند 20 گرم پروتئین را تامین کند.
استفاده از محصولات سویا به عنوان منبعی برای پروتئین این امکان را فراهم می کند تا مصرف گوشت را کاهش دهید و از فواید سلامت این کار بهره‌مند شوید زیرا گوشت به طور معمول از محتوای چربی اشباع شده بالایی برخوردار است.

دانه چیا
چیا (تخم شربتی) از جمله دانه های خوراکی است که قدمت استفاده از آن به دوران مایا و آزتک باز می گردد. اگرچه یک قاشق غذاخوری از دانه چیا تنها 3 گرم پروتئین دارد، اما از منابع پروتئین کامل محسوب می شود و همچنین سرشار از مواد مغذی دیگر مانند اسیدهای چرب امگا-3، کربوهیدارت ها، فیبر، آنتی اکسیدان ها، و کلسیم است.

نظرات بسته شده است.