کدامیک از مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب تک اشباع نشده است؟

چربی های موجود در غذا به صورت اسیدهای چرب تک اشباع نشده (دارای یک پیوند مضاعف )، چند اشباع نشده ( شامل بیش از یک پیوند مضاعف)، اشیاع شده و ترانس است. براساس انجمن قلب امریکا، اسیدهای چرب اشباع نشده به دلیل کمک به کاهش سطح کلسترول خون بر اسیدهای چرب اشباع شده و ترانس برتری دارد. همچنین MUFA یا اسیدهای چرب تک اشباع نشده، عنصر کلیدی در رژیم های غذایی برای داشتن شکم صاف و تخت است.
سس ها
گواکامولی (سس مکزیکی با آووکادو) یک دیپ مطلوب بوده، زیرا آووکادو منبعی سرشار از اسیدهای چرب تک اشباع نشده است. همچنین آووکادو له شده می تواند جایگزینی برای کره، روغن و کره گیاهی در ساندویچ ها باشد. همچنین استفاده از سس تاپناد زیتون، ارده، پستو (نوعی سس شامل سیر له شده، ریحان خرد شده و دانه کاج اروپایی است که با روغن زیتون، پنیر پارمیجانو و پنیر فیور ساردو (گونه‌ای پنیر گوسفندی) مخلوط می‌ شود ) و حموس نیز می تواند مفید باشد.

روغن ها
زیتون و روغن زیتون منابع غذایی شناخته شده ای از اسیدهای چرب تک اشباع نشده بوده که حاوی امگا ۹ است. براساس انجمن قلب امریکا، روغن کانولا نیز حاوی اسیدهای چرب تک اشباع نشده می باشد. اگرچه اسیدهای چرب تک اشباع نشده مفید است اما برای حفظ وزن سالم، محدود کردن دریافت چربی ها به طور کلی ضرورت دارد. برای نمونه استفاده از ۲ قاشق غذاخوری به جای یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن کانولا در سالاد منجر به دریافت ۱۲۰ کالری اضافه می شود. لازم به ذکر است که روغن های حاوی اسیدهای چرب تک اشباع نشده در دمای اتاق مایع بوده و در یخچال جامد است.
آجیل
براساس انجمن قلب امریکا، روغن گرفته شده از بادام زمینی جزو اسیدهای چرب تک اشباع نشده بوده، همچنین درخت آجیل منبع خوبی از اسیدهای چرب تک اشباع نشده است. از طرفی آجیل منبع غنی از فیبر محسوب می شود.
شکلات تیره
طرفداران شکلات  تیره بسیار خوش شانس هستند زیرا این نوع شکلات در میان اسیدهای چرب تک اشباع نشده خاص و ویژه بوده و با ماست و میوه نیز به خوبی سازگار است. شکلات تیره همچنین آنتی اکسیدان هایی برای سلامت قلب دارد که با رادیکال های آزاد تخریب کننده ی سلول ها مبارزه می کند.

 

منبع:نسخه

نظرات بسته شده است.