دلیل لکه سفید روی بدن

آشنایی با علت نقاط و لکه های سفید روی پوست

نقاط و لکه های سفید روی پوست معمولاً در اثر از بین رفتن رنگدانه های پوستی ایجاد می شوند. اندازة آنها از نقاط کوچک تا لکه های بزرگ می تواند متغییر باشد. هر جایی از بدن ممکن است دیده شوند. این نقاط سفید معمولاً باعث درد، ناراحتی و خارش نمی شوند. این لک های سفید رنگ در تمام نژادها و کلیة رنگ های پوستی، در زن و مرد ممکن است دیده شود. علل آن شامل:

برص

بیماری برص که به آن پیسی یا ویتلیگو نیز گفته می شود، در اثر تخریب ملانوسیت های پوستی ایجاد می شود که یک بیماری خود ایمنی با علت ناشناخته است که سابقة خانوادگی مثبت و سایر بیماری های خودایمنی نظیر التهاب تیروئید هاشیموتو نیز در این افراد دیده می شود. این بیماری قابل پیشگیری و نیز قابل علاج نیست و درمان ها تنها به جهت بهبود ظاهر پوست انجام می شوند.

تینه آ ورسی کالر

که پیتیریازیس ورسی کالر هم نامیده می شود. بیماری خوش خیمی است که در اثر مخمری به نام مالاسزیا ایجاد می شود. رشد مخمر روی پوست باعث ایجاد لکه های سفید یا قرمز قهوه ای روی پوست می شود. رطوبت، گرما و چربی پوست باعث رشد قارچ روی گردن، بالای بازوها، شکم و ران می شود. این بیماری مسری نیست و با تجویز داروهای ضدقارچ موضعی درمان می شود.

هایپوملانوز ایدیوپاتیگ گوتیت

در نواحی از بدن که در معرض نور خورشید است با علتی نامشخص بروز می کند. نقاط دو تا پنج میلی متری در سطح پوست دیده می شود که گاهی پوسته دار هستند و در خانم هایی که پوست روشن دارند و عموماً بالای 40 سال هستند، کمی شایع تر است.

پیتیریازیس آلبا

به صورت ایجاد لکه های سفید پوسته دار روی صورت اطفال و بالغین دیده می شود. عموماً در فصل تابستان که سایر جاهای پوست می سوزد، بیشتر مشخص می شود و ممکن است اول به صورت ضایعات برجسته قرمز باشد که بعداً تخت و سفید می شوند.

هایپو پیگمنتیشن

این لغت به معنی از دست رفتن رنگ در پوست است. ممکن است به دنبال التهاب و عفونت پوست یا آفتاب سوختگی، ملانین ها در پوست از بین رفته و اسید آمینه تیروزین نیز کم شود و این حالت را ایجاد کنند.

خال های فاقد رنگدانه: در این حالت خال های روشن پوستی، دائمی و باثبات هستند و این طور نیست که پوست کاملاً فاقد رنگدانه شده باشد. موهای روی ضایعات هنوز سیاه هستند و همین امر آن را از برص متمایز می کند.

سوء تغذیه

در کمبود کلسیم، ویتامین های Dو E ممکن است لکه های سفیدی روی پوست ایجاد شود. رفع این لکه ها نیازمند اجرای یک رژیم غذایی متعادل و مصرف مکمل های غذایی تجویز شده توسط پزشک است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.