راه های سفید کردن دندان در خانه

روش های طبیعی برای سفید کردن دندان ها در خانه

اگر دوست دارید دندان هایتان سفیدتر شوند، اما نمی خواهید از محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی هستند، استفاده کنید، این مقاله را مطالعه کنید. این مقاله به شما مواد طبیعی را معرفی می کند که می توانند در سفیدکردن دندان ها مؤثر باشند.

چه عواملی باعث می شوند رنگ دندان های تان زرد به نظر بیایند؟

عوامل زیادی وجود دارد که باعث زردشدن دندان ها و از دست رفتن درخشش آن ها می شوند. خوب است بدانید که خارجی ترین (بیرونی ترین) لایۀ دندان، مینای دندان است. غذاهای خاصی ممکن است باعث لکه دار شدن این لایه شوند. از سوی دیگر ساخته شدن پلاک های دندانی نیز می توانند سبب زردی دنداهایتان شوند.

این تغییرات به طور معمول با شستن و تمیزکردن منظم دندان ها و استفاده از سفیدکننده های طبیعی، قابل درمان هستند. گاهی دندان ها ممکن است زرد به نظر برسند؛ زیرا مینای دندان که معمولاً سفید است، از بین رفته و آسیب می بیند یا فرسوده می شود. در این شرایط عاج دندان ها پدیدار می شوند. عاج بافت استخوانی نهفته در زیر مینای دندان است که به طور معمول زرد می باشد.

گرداندن روغن در دهان

گرداندن روغن در دهان یکی از روش های قدیمی هندی است که باعث ارتقاء سلامت دهان و دندان و حذف سموم از بدن می شود. این روش شامل گرداندن روغن در دهان برای حذف باکتری هاست که به نوبۀ خود می تواند باعث از بین رفتن پلاک های دندانی شود که خود باعث زردی دندان می شوند. در طب سنتی، هندی ها از روغن آفتابگردان یا کنجد برای این کار استفاده می کردند، اما هر نوع روغن دیگر نیز می تواند برای این کار استفاده شود.

روغن نارگیل یک انتخاب خوب است، زیرا این روغن طعم خوبی دارد و علاوه بر این خواص سلامتی دیگری نیز دارد. روغن نارگیل همچنین دارای سطح بالایی از اسید لوریک است که به عنوان یک کاهش دهندۀ التهاب و کشندۀ باکتری ها شناخته شده است. مطالعات اندکی نشان داده اند که گرداندن روغن نارگیل در دهان به صورت روزانه، سبب کاهش باکتری ها در دهان و همچنین کاهش پلاک و التهاب لثه می شود.

استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیۀ باکتری در دهان است که می تواند باعث ایجاد پلاک دندانی و التهاب لثه شود. یک مطالعه نشان داد که شستن دندان ها با روغن کنجد، در کمتر از یک هفته، باعث کاهش قابل توجهی در میزان استرپتوکوک موتانس بزاق می شود.

متأسفانه مطالعۀ خاصی وجود ندارد که نشان دهد، گرداندن روغن در دهان می تواند به طور مستقیم باعث سفید شدن دندان های تان شود. با این حال، این کار می تواند مفید باشد و ارزش امتحان کردن دارد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که بعد از مدتی استفادۀ منظم از این روش، دندان شان روشن تر و سفیدتر شده است.

روش کار

برای این کار یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را داخل دهان تان بریزید و آن را در تمام دهان تان بچرخانید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، بنابراین ممکن است نیاز باشد که مقداری صبر کنید تا کمی در دمای دهان تان ذوب شود. این کار را 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید. حتماً بعد از این کار روغن نارگیل را به داخل توالت یا سطل زباله بریزید.

برخلاف بسیاری از روش های سفیدکردن دندان، روغن نارگیل به دلیل نداشتن اسید، باعث فرسایش مینای دندان نمی شود؛ بنابراین شما می توانید این کار را بدون اینکه مشکلی برای دندان های تان ایجاد شود، به طور روزانه انجام دهید.

مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین به طور طبیعی دارای خاصیت سفیدکنندگی است که در مواد تشکیل دهندۀ خمیردندان ها نیز استفاده می شود. این ماده یک سایندۀ ملایم است که به خراشیدن لکه های دندانی کمک می کند.

به علاوه جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان ایجاد می کند که از رشد باکتری ها پیشگیری می کند. این راهکار نمی تواند یک شبه باعث سفیدشدن دندان تان شود، اما استفادۀ مداوم از این ماده در طول زمان می تواند باعث سفیدشدن دندان های تان شود. علم هنوز ثابت نکرده که مسواک زدن با جوش شیرین می تواند باعث سفیدشدن دندان های تان شود، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که خمیردندان های حاوی جوش شیرین دارای اثر سفیدکنندگی قابل توجهی هستند.

یک مطالعه نشان داده که خمیردندان های حاوی جوش شیرین باعث حذف پلاک های دندانی از دندان ها، بیشتر از خمیردندان های بدون جوش شیرین می شوند. برای استفاده از این روش بهتر است یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کرده و دندان های تان را با این خمیر مسواک بزنید. از این روش چند بار در هفته می توانید استفاده کنید.

استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک سفیدکنندۀ طبیعی است که باعث از بین رفتن باکتری های دهان نیز می شود. مدت زمان بسیاری بود که افراد از این ماده برای ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کردند، زیرا این ماده قابلیت کشتن باکتری ها را دارد.

متأسفانه هیج مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد شستشو یا مسواک زدن با پراکسید هیدروژن به تنهایی می تواند تأثیرگذار باشد، اما مطالعات متعدد خمیردندان های متعدد حاوی پراکسید را مورد بررسی قرار دادند.

یک مطالعه نشان داده که یک خمیردندان حاوی 1درصد پراکسید هیدروژن، به طور قابل توجهی باعث سفیدترشدن دندان ها می شود.

مطالعۀ دیگری نشان داده که مسواک زدن با خمیردندان های تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید هیدروژن دو بار در روز می تواند موجب سفیدترشدن دندان ها در عرض 6 هفته شود. با این حال در مورد امنیت استفاده از پراکسید هیدروژن سوال های زیاد و مکرری وجود دارد.

استفاده از محلول رقیق این ماده معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند، اما غلظت زیاد یا استفادۀ بیش از اندازۀ آن می تواند منجر به التهاب لثه و حساسیت دندان ها شود. استفادۀ بیش از اندازه از این ماده می تواند باعث سرطان شود.

روش استفاده

یک راه برای استفاده از پراکسید هیدروژن استفاده به عنوان دهان شویه، قبل از مسواک زدن دندان هاست. برای پیشگیری از ابتلا به عوارض جانبی این ماده، مطمئن شوید که از محلول 5/1 تا 3 درصد پراکسید هیدروژن استفاده می کنید. بیشترین غلظت این محلول که در داروخانه ها موجود است، محلول 3 درصد آن است که می توانید به راحتی با مخلوط کردن میزان مشابهی آب با این محلول آن را به محلول 5/1 درصد تبدیل کنید.

راه دیگر برای استفاده از پراکسید هیدروژن، مخلوط کردن آن با جوش شیرین و استفاده به عنوان خمیردندان است. 2 قاشق چایخوری، پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید و به آرامی با این مخلوط دندان های تان را مسواک بزنید. فقط یک یا دوبار در هفته می توانید از این مخلوط برای مسواک زدن استفاده کنید. استفادۀ بیش از اندازه از این مخلوط می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان تان شود.

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب قرن هاست که به عنوان یک ضدعفونی کننده و محصولات تمیزکنندۀ طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. اسید استیک که یکی از مواد فعال موجود در سرکۀ سیب است، به طور موثری باعث کشته شدن میکروب ها می شود.

خواص ضدباکتریایی سرکه که آن را به یک پاک کنندۀ دهان تبدیل کرده، برای پاک کردن دهان و سفیدکردن دندان های تان مورد استفاده قرار می گیرد.

البته بررسی ها نشان داده اند که اسید موجود در سرکه می تواند سبب از بین رفتن مینای دندان شود؛ به همین دلیل، نباید هر روز از سرکه سیب استفاده کنید.

علاوه براین باید زمان تماس دندان های تان با سرکه سیب را کاهش دهید. برای استفاده ازآن به عنوان یک دهان شویه، باید آن را با آب رقیق کنید و دهان تان را برای چند دقیقه با این محلول بشویید. حتماً بعد از استفاده از این دهان شویه، دهان تان را با آب خالص بشویید.

استفاده از میوه ها و سبزیجات

رژیم حاوی میوه و سبزی ها ممکن است هم برای بدن و هم برای دندان تان مفید باشد. درحالی که این کار نمی تواند جایگزینی برای مسواک زدن دندان ها باشد، اما میوه ها و سبزیجات ترد و خام می توانند به ساییدن پلاک ها هنگام جویدن آن ها، کمک کنند. علاوه براین، توت فرنگی و آناناس، دو میوه ای هستند که ادعا شده که به سفیدترکردن دندان ها کمک می کنند.

توت فرنگی

سفیدکردن دندان هایتان با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین، یک درمان طبیعی است که توسط افراد مشهور استفاده می شود. طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی تغییر رنگ دندان هایتان را بهبود می بخشد، در حالی که جوش شیرین، لکه های دندانی را از بین می برد. با این حال این درمان خانگی به وسیله علم اثبات نشده است.

در حالی که توت فرنگی ممکن است از طریق تراشیدن دندان، به سفیدترشدن آن ها کمک کند، متأسفانه نمی تواند به لکه های موجود در دندان تان نفوذ کند.

مطالعه ای که اخیراً انجام شده، نشان داده که مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین، در مقایسه با محصولات تجاری، می تواند تغییرات کوچکی را در رنگ دندان ها ایجاد کند. اگر تصمیم گرفته اید که این روش را امتحان کنید، استفاده از آن را به یک یا دوبار در هفته محدود کنید.

برخلاف مطالعات که نشان دادند، توت فرنگی و جوش شیرین، تأثیر کمی روی مینای دندان دارند، استفادۀ زیاد از این مخلوط می تواند آسیب هایی را به دندان وارد کند. برای استفاده از این روش توت فرنگی تازه را کاملاً خرد کرده و با مقداری جوش شیرین مخلوط کنید و از آن به عنوان خمیردندان استفاده کنید.

آناناس

برخی ادعا کرده اند که آناناس می تواند باعث سفیدشدن دندان ها شود. یک مطالعه نشان داد که خمیردندان های حاوی بروملین که آنزیمی موجود در آناناس است، در از بین بردن لکه دندان از یک خمیردندان استاندارد به طور قابل توجهی موثرترند. با این حال مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس و محصولات آن بتواند تأثیری روی سفیدشدن دندان ها داشته باشد.

پیشگیری از ایجاد لکه های دندانی، پیش از ایجاد آن ها

دندان ها با افزایش سن به طور طبیعی زرد می شوند، اما مواردی وجود دارد که می توانید با رعایت آن ها از ایجاد لکه های دندانی پیشگیری کنید.

غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه های دندانی می شوند را محدود کنید

قهوه، نوشابه و توت سیاه، در لکه دار کردن دندان تأثیر زیادی دارند. اما این مطلب به این معنی نیست که شما باید به طور کامل آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

توصیه می شود میزان استفاده و زمان تماس آن ها را با دندان های تان محدود کنید. سعی کنید از تماس مستقیم نوشابه هایی که به عنوان ایجادکننده لکه های دندانی شناخته شده اند، به دندان هایتان جلوگیری کنید.

علاوه بر این هرچه زودتر پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه روی دندان های تان می شوند، مسواک بزنید و زمان اثر آن ها را روی دندان محدود کنید. علاوه براین از سیگارکشیدن و جویدن تنباکو نیز پرهیز کنید که هر دو مورد می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.

مصرف شکر را در رژیم غذایی تان محدود کنید.

اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، شکر را از رژیم غذایی تان حذف کنید. رژیم غذایی با سطح بالای شکر از رشد استرپتوکوک موتانس حمایت کرده که این باکتری یکی از اولین باکتری ها در ایجاد پلاک دندانی و التهاب لثه است. هنگامی که غذاهای حاوی شکر مصرف می کنید، بلافاصله بعد از آن دندان های تان را مسواک بزنید.

کلسیم کافی از رژیم غذایی خود دریافت کنید

تغییر رنگ دندان ها در برخی از موارد در نتیجه فرسایش مینای دندان و نمایان شدن عاج زیر آن است؛ بنابراین، هر چیزی که مینای دندان را قوی کند، به سفیدتر نگه داشتن دندان ها کمک می کند.

غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر و بروکلی، ممکن است به شما کمک کرده و از فرسایش مینای دندان جلوگیری کند.

ارزش مسواک و نخ دندان را دست کم نگیرید

در حالی که برخی از موارد تغییر رنگ دندانی به طور طبیعی در اثر افزایش سن ایجاد می شود، بخش بزرگی از این تغییر رنگ در نتیجۀ ساخته شدن پلاک است.

مسواک زدن به طور منظم و نخ دندان کشیدن به دندان ها کمک می کند با کاهش میزان باکتری های دهانی و جلوگیری از ساخته شدن پلاک دندانی، سفید بمانند.

خمیر دندان به آرامی لکه های روی دندان های تان را از بین می برد و نخ دندان نیز باکتری هایی که منجر به تولید پلاک می شوند را حذف می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.