درمان گیاهی و طبیعی سیاه سرفه

درمان سیاه سرفه,آیا سیاه سرفه واگیر دارد,درمان گیاهی سیاه سرفه در بزرگسالان,درمان سیاه سرفه با داروهای گیاهی,درمان سریع سرفه,داروی گیاهی برای سرفه کودکان,درمان گیاهی سرفه خلط دار,درمان سرفه شدید
سیاه سرفه، یک بیماری مسری است. اگرچه این بیماری خاص کودکان است ولی در بزرگسالان هم دیده می شود. به خلاف بعضی از بیماری های دیگر، نوزاد نسبت به این بیماری ایمن نیست و درهر زمان پس از ولادت، ممکن است به این بیماری گرفتار آید. این بیماری، بیشتر در سال نخست زندگی شیرخواران را گرفتار می کند. در این دوره ، بیماری بسیار شدید است و بسیاری از موارد مرگ کودکان مبتلا در این فاصله زمانی اتفاق می افتد. ضمن آنکه ممکن است بسیاری از موارد این بیماری در کودکان تا سن پنج سالگی هم اتفاق افتد. همچنین در بعضی موارد مشاهده شده است که کودکان تا سن 12 سالگی نیز گرفتار شده اند . این بیماری ممکن است در ریه اختلال اساسی ایجاد نماید.

این بیماری عفونی به سبب یک باکتری ایجاد می شود. سیاه سرفه به سرعت با ذرات آلوده هوا از کودکی به کودک دیگر انتشار می یابد. این حالت به ویژه در مرحله نزله زودرس بیماری دیده می شود ولی وقتی حمله های مشخص اسپاسمودیک بیماری آغاز شد، میزان آلوده کنندگی سیاه سرفه قابل اغماض می شود. این بیماری دارای سیرطولانی 8تا 10 هفته ای است.

سیاه سرفه دارای یک مرحله نزله ای و یک مرحله اسپاسمودیک است. در هفته اول، سرفه، شبیه نزله معمولی دستگاه فوقانی تنفس است. در پایان هفته سرفه به صورت اسپاسمودیک بروز می کند و حمله ای می شود. این حمله ها در آغاز غالباً در طول شب پدید می آید ولی بعدها روزها هم دیده می شود.

کودک شروع به سرفه کردن می کند صورت اش سرخ و خفه می شود زبان برجسته شده و از چشمان اشک ریزش آغاز می شود در پایان حمله، کودک یک نفس عمیق می کشد و یک صدای خس خس طولانی ایجاد می گردد و این صدا را خس خس سرفه می نامند. این صدا به علت وارد شدن هوا از گلوت نیمه بسته که راه ورود به حنجره است ایجاد می شود. در این حالت و از بینی و دهان کودک ترشحی چسبنده بیرون می آید و در غالب موارد استفراغ می کند. در پایان حمله سرفه ،کودک خسته و وامانده در بستر می افتد . به تدریج ظرف 3تا4 هفته آینده حمله های سرفه کمتر و مدت آن کوتاهتر شده و حدود 8 تا 10 هفته پس از شروع بیماری از بین می رود. در کودکانی که واکسن زده اند سیاه سرفه خفیف و غیر مشخص است.

به علت وخامت حملات سرفه ممکن است در چشم ها ، بینی، ریه و در موارد نادر در مغز خونریزی ایجاد شود. خونریزی در مغز سبب تشنج می شود. در بسیاری از کودکان خردسال به علت چسبندگی و غلیظ بودن ترشحات و مسدود شدن راه عبور بخشی از ریه عوارض ریوی مانند کولاپس بخشی از ریه دیده می شود. در صورت بروز عفونت ثانوی، پنومونی یا ذات الریه ایجاد می شود. ممکن است کودک دچار تشنج شود و در موارد نادر التهاب مغز بروز نماید. سیاه سرفه توسط دو ریز اندامه Bordetella Pertussis و Bordetella Parapertussis ایجاد می شود. از میان این دو اولین موجود به بروز عفونت های شدیدتر منتهی می شود. در کنار میکرب سیاه سرفه آدنو ویروس های مختلف، ویروس های پاراآنفلوآنزا و تنفسی نیز وجود دارند.

در طب طبیعی اعتقاد بر این است که علت واقعی سیاه سرفه تغذیه غلط کودکان با خوراکی های تصفیه شده و فاقد مواد معدنی و عدم استفاده از مقدار کافی میوه های تازه و سبزی های سالادی است. این امر به علت انباشته شدن مقدار زیادی نزله و ترشح مخاطی(بلغم) در دستگاه های کودک می باشد. بیماری، تلاشی است از جانب طبیعت برای بیرون کردن این نزله و ترشحات مخاطی . استفاده از دارو برای درمان سایر بیماری ها نیز ممکن است به بروز سیاه سرفه منتهی شود.

علل
سیاه سرفه توسط دو ریز اندامه Bordetella Pertussis و Bordetella Parapertussis ایجاد می شود. از میان این دو اولین موجود به بروز عفونت های شدیدتر منتهی می شود. در کنار میکرب سیاه سرفه آدنو ویروس های مختلف، ویروس های پاراآنفلوآنزا و تنفسی نیز وجود دارند.

در طب طبیعی اعتقاد بر این است که علت واقعی سیاه سرفه تغذیه غلط کودکان با خوراکی های تصفیه شده و فاقد مواد معدنی و عدم استفاده از مقدار کافی میوه های تازه و سبزی های سالادی است. این امر به علت انباشته شدن مقدار زیادی نزله و ترشح مخاطی(بلغم) در دستگاه های کودک می باشد. بیماری، تلاشی است از جانب طبیعت برای بیرون کردن این نزله و ترشحات مخاطی . استفاده از دارو برای درمان سایر بیماری ها نیز ممکن است به بروز سیاه سرفه منتهی شود.

درمان سیاه سرفه

در آغاز درمان کودک را باید ناشتا نگه داشت و چند روزی به وی فقط آب پرتقال و آب داد. در این دوره آب پرتقال را به نسبت مساوی با آب گرم مخلوط کرده و به وی می دهند. به کودک نباید شیر یا چیز دیگری داد. در این دوره برای پاک شدن روده روزانه باید تنقیه آب گرم انجام شود. در حالت یبوست باید از یک ملین خفیف که بهتر است روغن کرچک باشد استفاده کرد. این کار به دفع درد عضلات شکم نیز کمک می کند زیرا این عضلات معمولاً در دوره حملات سرفه تحت فشار قرار می گیرند. در صورت لزوم باید از قرار دادن کیسه یخ روی گلو وبخش بالای سینه استفاده کرد. در این دوره استفاده از حمام نمک اپسوم سودمند است.

بعد از آنکه نشانه های شدید تر از بین رفت بیمار باید به مدت چند روز انحصاراً از جیره میوه تازه استفاده کند. در این جیره باید از میوه های آبدار مانند سیب، پرتقال، آناناس و پاپایا استفاده شود. بعد از پیشرفت بهبودی بر حسب سن کودک باید از یک جیره منظم غذایی کاملاٌ متعادل استفاده نمود. در این حالت باید تاکید بر مصرف میوه های تازه ،آب میوه و سبزی و شیر باشد. در دوران نقاهت کودک باید تشویق شود تا بخش اعظم زمان را در محیط بیرون سر کند.

داروهای خانگی
بعضی داروهای خانگی در درمان سیاه سرفه سودمند اند. موتر ترین این داروها استفاده از سیر است. شربت سیر را باید به مقدار 5 قطره تا1 قاشق چای خوری به مقدار 2تا3 بار در روز در درمان این حالت به کار گرفت. در صورتی که حمله های سرفه بیشتر و شدیدتر باشد باید از این شربت به مقدار بیشتر استفاده کرد.

زنجبیل داروی موثر دیگری برای سیاه سرفه است. 1 قاشق چای خوری آب زنجبیل تازه مخلوط در یک فنجان جوشانده شنبلیله یکی از داروهای معرق عالی است به شرطی که برای طعم دادن به آن از عسل استفاده شود. این مخلوط در این بیماری خلط آور است. از مخلوط کردن 1 قاشق چای خوری ترب تازه با مقدار مساوی عسل و کمی سنگ نمک شربتی تهیه می شود که در درمان سیاه سرفه سودمند است. این شربت باید 3 بار در روز استفاده شود.

از جوشانده دانه شنبلیله نیز برای تسکین سرفه و دفع خلط استفاده می شود.

در سیاه سرفه استفاده از روغن بادام نیز با ارزش است به این منظور از مخلوط 10 قطره آب پیاز تازه و آب زنجبیل روزی 3 بار هر 2 هفته یکبار استفاده می شود که سبب تسکین می گردد.

نظرات بسته شده است.