چرا همیشه کمر درد دارید

چرا کمردرد همراه همیشگی‌تان شده؟
اگر سراغتان بیاید، به‌راحتی از شما جدا نمی‌شود. کمردرد که با توجه به سبک زندگی امروز از هر بیماری به شما نزدیک‌تر است، یکی از بیماری‌های شایعی است که در جهان ۲۰۰ میلیون نفر را گرفتار خود کرده و گفته می‌شود که در ایران هم سراغ ۲ میلیون نفر رفته است. اگر شما هم گاه و بیگاه با این درد روبه‌رو می‌شوید، در این مطلب با ما باشید تا برایتان بگوییم که چرا پای این درد به زندگی‌تان باز شده و چطور باید از آن خلاص شوید.

کمردرد دارید؟
نشانه‌های کمردرد گاهی می‌تواند مبهم باشد و از درد در یک نقطه از کمر تا تیر کشیدن آن متفاوت باشد، اما آمارها نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند. اگر انجام کارهای ساده مثل ایستادن، یا حتی راه رفتن برایتان دشوار شده، می‌توانید به ابتلا به کمردرد مزمن شک کنید. اگر بعد از بلند کردن یک وسیله سنگین احساس درد کنید، درد شما طبیعی است اما اگر در حین انجام کارهای عادی روزانه درد رهایتان نمی‌کند، معنایش این است که حال کمرتان خوب نیست.

 حالتان خراب است؟
اگر بعد از زمین خوردن، یک حرکت اشتباه یا برداشتن یک بار، ناگهان دچار کمردرد شدید شدید، اصلا وقت را تلف نکنید و سراغ متخصصان بروید. از دست دادن کنترل روده یا مثانه، ضعف در پاها، تب و درد هنگام سرفه یا ادرار کردن می‌تواند نشانه وارد شدن آسیب جدی به کمرتان باشد. پس اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 فشار عضلانی است یا سیاتیک؟
کمردردی که به دنبال بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش بیش از حد سخت ایجاد می‌شود، اغلب حاصل فشار عضلانی است. اما گاهی اوقات درد کمر می‌تواند از آسیب‌دیدگی یک دیسک خبر دهد. اگر درد شما از باسن به پایین کشیده می‌شود و تمام یکی از پاهایتان را درگیر می‌کند، احتمالا ناشی از سیاتیک است.

 مقصر شغلتان است؟
۹۰ درصد دردهای کمری از نوع مکانیکی هستند که به خاطر کشیدگی عضلانی، پیچ‌خوردگی‌ها، آسیب مفاصل بین‌مهره‌ای پشتی، فتق دیسک بین‌مهره‌ای، لغزش مهره کمری، انحراف جانبی ستون فقرات، آرتروز، شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها ایجاد می‌شوند. اگر کارتان با بلند کردن یا کشیدن اجسام گره خورده، بعید نیست دیر یا زود به چنین دردی دچار شوید. البته حتی اگر پشت‌میزنشین باشید،‌ با انتخاب صندلی نامناسب یا میز غیراستاندارد می‌توانید دچار چنین دردی شوید. گفته می‌شود ورزش منظم یکی از راه‌های بالا بردن تراکم استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان است و در عین حال مدام یک‌جا نشستن و کارهای پشت‌میزی، یکی از دلایل شایع پوک شدن استخوان‌ها به شمار می‌رود.

 کیفتان مقصر است؟
کیف سنگینی که هرروز با خودتان می‌برید، می‌تواند کمردرد را به جانتان بیندازد. اگر ساعت‌ها کیف به دوش یا پشتتان است، به خاطر فشار ناشی از آن ممکن است دچار کمردرد شوید و حتی اگر کیف سنگینی را برای مدتی کوتاه به دوش بکشید، طبیعی است که درد را در کمرتان احساس کنید. کوله‌پشتی‌های استاندارد و کیف‌های کوچک و سبکی که شبیه کیف پستچی‌ها ضربدری به شانه می‌اندازید کم‌ضرر‌تر هستند، اما اگر مجبورید وسایل زیادی را با خود حمل کنید، سراغ کیف‌های چرخ‌داری بروید که روی زمین کشیده می‌شوند تا کمرتان آسیب نبیند.

 ورزش به کمر آسیب می‌زند؟
نمی‌توان یک قانون کلی صادر کرد و به اشتباه گفت که کمردرد حاصل ورزش کردن است. اما می‌توان قاطعانه این حکم را صادر کرد که اشتباه انجام دادن حرکات ورزشی، قاتل کمر است. اگر در تمام هفته پشت میز می‌نشینید و آخر هفته ساعت‌ها ورزش می‌کنید هم باید انتظار دچار شدن به کمردرد را داشته باشید. ورزش کردن بدون آمادگی بدنی لازم به کمر آسیب می‌زند.

 بد می‌نشینید؟
شاید مادرتان حق داشت که مدام به شما صاف ایستادن و صاف نشستن را گوشزد می‌کرد. دولادولا راه رفتن و لم دادن روی صندلی، از دلایل شایع کمردرد است. وقتی می‌ایستید، وزن شما باید به‌طور مساوی روی هردو پایتان بیفتد. پس از این به بعد به شیوه نشستن، راه رفتن و حتی ایستادنتان بیشتر دقت کنید. جلو دادن شکم یکی از دلایل شایع کمرددرد است و برای جلوگیری از هجوم این دردها باید حواستان به اندازه شکمتان باشد و وقت ایستادن یا راه رفتن هم آن را جلو ندهید.

 حال روانتان خراب است؟
در مورد بیماری‌های روان‌تنی یا سایکوسوماتیک چیزی شنیده‌اید؟ گاهی کمردرد بدون وجود ضایعه عضوی خاصی ایجاد می‌شود و دلیل ایجادش، تنها آسیب‌های روانی و ناراحتی‌هایی از این دست است. اگر کمردرد شما حاصل دچار شدنتان به اختلال‌های روانی یا بالا رفتن اضطرابتان باشد، طبیعی است که هیچ عکس و هیچ معاینه‌ای وجود ضایعه جسمی در کمر شما را نشان ندهد. در چنین شرایطی باید به افسرده یا مضطرب بودن، یا دچار شدن به اختلالات دیگر روانی مشکوک شوید و با کمک روانپزشک از کمردردتان خلاص شوید.

 شیر و ماست‌خور نیستید؟
پوکی استخوان یکی از دلایل شایع کمردرد است. اگر به اندازه کافی کلسیم به بدنتان نرسانید و با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به بدنتان ویتامین D وارد نکنید، دیر یا زود گرفتار کمردرد می‌شوید. براساس آمارهای اعلام‌شده در کشور ما ۴/۸ درصد مردان و ۷/۷ درصد زنان بیماری پوکی استخوان دارند و اگر شما هم مراقب رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان نباشید،‌ به این جمع اضافه می‌شوید.

نظرات بسته شده است.