چرا فشار خونم کنترل نمی‌شود؟

درمان فشار خون مینیمم بالا،بالا بودن مینیمم فشار خون نشانه چیست،فشار خون دیاستولی بالا،درمان فشار دیاستولیک بالا،پایین آوردن فشار دیاستولیک،اگر مینیمم فشار خون بالا باشد،مینیمم پایین فشار خون،کنترل فشار خون دیاستولیک

چون اضافه وزن دارید: یکی از عوامل مهمی که باعث می‌شود فشار خون بالا با وجود مصرف دارو کنترل نشود، اضافه وزن و کم‌تحرکی در سالمندان است. تحرک کافی داشته باشید و وزنتان را کاهش دهید. هر هفته حداقل ۳ روز و هر بار بیش از ۳۰ دقیقه ورزش هوازی انجام دهید. ورزشی که باعث شود ضربان قلب بالاتر برود. (سالمندانی که دچار بیماری قلبی، ریوی و… هستند، قبل از هر نوع ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنند.)
• چون پیگیری خوبی ندارید: متاسفانه دیده شده فقط دوسوم افراد از افزایش فشار خونشان اطلاع دارند و تحت درمان هستند اما فقط ۵۰ درصد همان‌هایی که درمان می‌شوند، فشار خون تحت‌کنترل دارند. بنابراین طیف وسیعی از بیماران مبتلا به فشار خون بالا را نمی‌توانیم کنترل کنیم. بخشی از عدم کنترل به این دلیل است که پیگیری مناسب نیست. مثلا سالمند به‌دلیل ناتوانی در راه رفتن یا دور بودن از کلینیک یا تنها بودن به‌موقع به پزشک مراجعه نمی‌کند، حتی ممکن است گاهی داروهایش تمام شود و چند وعده دارویی فراموش شود. بنابراین بهتر است قبل از اینکه داروهای ضد فشارخونتان تمام شود به پزشک معالجتان مراجعه کنید و از او بخواهید فشارخونتان را اندازه بگیرد. یا فردی در خانه وظیفه بردن سالمند نزد پزشک را برعهده بگیرد.
• چون فشار خون داخل خانه ممکن است با فشار خون بیرون از خانه متفاوت باشد: کار با دستگاه‌های دیجیتالی که در بیشتر خانه‌ها وجود دارد، آسان است و خیلی از افراد می‌توانند به راحتی فشار خونشان را اندازه بگیرند. بسیاری از سالمندان فشار خونشان را در خانه اندازه می‌گیرند و به ظاهر همه چیز طبیعی است اما مشکل این است که معمولا در شرایط با ثبات و آرامش در منزل فشار خون بیشتر سالمندان کنترل‌شده است و زمانی که در محیط بیرون و کنش‌ و واکنش‌های اجتماعی قرار می‌گیرند، ممکن است فشار خونشان، به دنبال استرس یا مصرف غذای نامناسب افزایش پیدا کند و فکر کنند فشارشان کنترل‌شده است، در حالی که در فشارهای روزمره فشار خون کاملا بالاست.
• چون تداخل دارویی بر فشار خون تاثیر می گذارد: گاهی دارو مناسب است و بیمار هم در مصرف به‌موقع آنها کوتاهی نمی‌کند ولی عوامل مخدوش‌کننده‌ای در زندگی وجود دارد که اثر دارو را کاهش می‌دهد. بسیاری از سالمندان از آرتروز زانو یا لگن رنج می‌برند و برای کاهش درد از مسکن‌ استفاده می‌کنند. مسکن‌ها با داروهای ضدفشار خون تداخل ایجاد می‌کنند و مانع عملکرد درست آنها در بدن می‌شوند. پس قبل از استفاده از مسکن‌ها حتما با پزشک معالج مشورت کنید. البته داروهای هورمونی، شیمی‌درمانی، آنتی‌بیوتیک‌ها و… نیز ممکن است اثر داروهای ضد فشار خون را کاهش دهند.
• چون رژیم غذایی‌تان مناسب نیست: ممکن است رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید؛ مثلا بیش از حد متعارف نمک مصرف کنید (مصرف نمک باید به کمتر از ۶ گرم در روز برسد) یا از غذاهای پرچرب استفاده کنید، کم‌تحرک باشید، سیگار بکشید و مشروبات الکلی بنوشید، بنابراین باید از این مواد نیز اجتناب کنید.
• چون مواد غذایی حاوی پتاسیم مصرف نمی‌کنید: موز، گریپ‌فروت، پرتقال، آب کرفس و سیر از مواد غذایی پرپتاسیم‌ هستند که می‌توانند فشار خون بالا را به سرعت پایین بیاورند.
• چون زیادی استرس دارید: عوامل استرس‌زا را از خود دور و سعی کنید از کارهایی که باعث استرس می‌شود مانند قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ و پرازدحام بپرهیزید.
• چون داروهایتان را مرتب مصرف نمی‌کنید: سالمندانی که دچار افزایش فشار خون هستند باید تا آخر عمر دارو استفاده کنند. این داروها ممکن است محاسن و معایبی داشته باشند؛ بعضی از داروهای ضدفشار خون ممکن است اوره، قند و… را بالا ببرند ولی نسل‌های جدید دارویی که وارد شده‌اند، حداقل عارضه را دارند. داروهای ترکیبی‌ای نیز به بازار آمده که در یک قرص جمع شده‌اند. در صورت بروز عارضه، دارو را خودسرانه قطع نکنید و حتما با پزشک معالج مشورت کنید.

منبع:هفته نامه سلامت