کربوهیدرات

چرا دائما دلمان مواد نشاسته ای می خواهد؟

اگر مدام دلتان نان، ماکارونی، سیب‌زمینی و اساسا هر نوع کربوهیدرات انباشته‌ای می‌خواهد، احتمالا بدنتان یک اسید آمینه ضروری به نام تریتوفان را کم دارد.

تریتوفان، اسید‌آمینه‌ای است که اعصاب شما را در دست می‌گیرد و به خلق و خویتان شکل می‌دهد و گذشته از این می‌تواند در ساخت سروتونین به بدن شما کمک کند و باعث شود که خلق متعادل‌تر و آرام‌تری داشته باشید.

بالا رفتن سطح قند خون، می‌تواند به رسیدن اسید آمینه به مغز کمک کند. گذشته از این، تریتوفان، نقش ضروری در تنظیم چرخه خواب و بیداری بدن و حتی هضم غذا ایفا می‌کند و کمبودش می‌تواند باعث خلق پایین و اضطراب هم شود.

اگر این اسید آمینه در بدنتان کم است، به جای خوردن کربوهیدرات بیشتر سطح پروتئین مصرفی‌ خود را بالا ببرید تا ساخت آن در بدنتان بیشتر شود و کمتر سراغ سیب‌زمینی سرخ کرده و برنج بروید.
فراموش نکنید که کمبود منیزیم، باعث میل به قند و شیرینی می‌شود.کمبود پتاسیم اغلب در افراد مبتلا به اضافه وزن دیده می‌شود. زیرا آنها مقدار زیادی قهوه ، قند و شکر می خورند، الکل می نوشند و معمولا از مسهل ها استفاده می کنند، همچنین پتاسیم به عملکرد قلب کمک می کند و تعادل آب را در بدن تنظیم می کند.

پتاسیم به بدن اجازه می دهد، اسیدهای اضافی باقی مانده از غذاهای بد و داروهای رژیمی را در خود نگه دارد.

کمبود پتاسیم با سوخت و ساز بدن تضاد دارد و توانایی بدن را برای شکستن مواد غذایی کاهش می دهد.کمبود کلسیم، آنزیم هایی را که در فرآیند سوخت و ساز بدن شرکت می کنند،غیرفعال می کند.

اگر زیاد گوشت می خورید ، کمبود کلسیم اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ چرا که برنامه غذایی پر پروتئین، باعث کمبود کلسیم می شود.