درمان عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری چیست؟( علت و نشانه،پیشگیری و درمان)

عفونت های مربوط به مجاری ادراری دومین عفونت رایج در بدن به شمار می روند که معمولاً به واسطه باکتری ایجاد می شوند. همه افراد ممکن است در معرض خطر این نوع عفونت قرار داشته باشند؛ اما عموماً زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به آن هستند. بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت، یک پنجم زنان در طول عمر خود حداقل یک بار به آن دچار می شوند.

مجرای ادرار چیست؟
مجرای ادراری به راهی گفته می شود که ادرار به واسطه ی آن از کلیه ها به خارج از بدن انتقال داده می شود. ادرار در کلیه تولید می شود و سپس از لوله های باریکی عبور کرده و در مثانه ذخیره می گردد، سپس از “مجرای پیشاب” از بدن خارج می شود.

عفونت مجرای ادراری (UTI) چیست؟

مجاری ادراری زمانی عفونت می کنند که باکتری ها به داخل مثانه راه پیدا می کنند. از آنجایی که مجرای پیشاب در زنان نسبت به مردان کوتاهتر است، باکتری ها خیلی راحت تر می توانند به داخل مثانه راه یافته و سبب ایجاد عفونت شوند. شایع ترین انواع عفونت های ادراری عبارتند از:

عفونت کلیه (پیلونفریت)
عفونت مثانه (cystisis)
عفونت مجاری ادرار (اورتریت)

عوامل خطر
بیشتر اوقات بدن شما می تواند به خوبی با هر گونه باکتری ای که وارد مجرای ادرار یا مثانه می شود، مبارزه کند. با این حال، بعضی شرایط می توانند توانایی بدن را در مبارزه با باکتری ها کاهش داده و در نتیجه موجب افزایش خطر ابتلا به عفونت ادراری شوند. ناهنجاری در دستگاه ادراری می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد.
در زنانی که انواع خاصی از وسایل پیشگیری از بارداری همچون دیافراگم را به کار می برند، خطر عفونت دستگاه ادراری افزایش می یابد. بعد از دوران یائسگی نیز ممکن است عفونت ادراری به دلیل کمبود استروژن تشدید شود.

همچنین اختلالات مادرزادی و غیرعادی بودن دستگاه ادراری نیز می‌تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را بیشتر کند. سنگ کلیه یا پروستات بزرگ شده نیز موجب حبس ادرار در مثانه و در نتیجه ابتلا به عفونت ادراری می‌شوند. دیابت و برخی بیماری‌های دیگر نیز از طریق اختلال در سیستم ایمنی بدن خطر عفونت‌های ادراری را افزایش می‌دهند.

علائم و درمان

بسیاری از افرادی که به عفونت‌های ادراری دچار می شوند، حداقل یک یا چند مورد از علائم این بیماری را بروز می دهند.

علائم عبارتند از:

نیاز مکرر به ادرار کردن
احساس سوزش در مثانه یا پیشابراه در هنگام ادرار کردن
کم بودن میزان ادرار حتی در زمانی که احساس می کنید مثانه پر شده است
تب و افزایش درجه حرارت بدن
وجود خون در ادرار
احساس ناراحتی در ناحیه لگن و زیر شکم
بوی بد، تیرگی و غیر شفاف بودن ادرار

ضروریست که بلافاصله پس از رخ دادن علائم به پزشک مراجعه کنید. عفونت ادراری را می توان با این آنتی بیوتیک ها درمان کرد. دوره درمان را کامل کنید تا مطمئن شوید که عفونت باز نمی گردد.

راه‌هایی برای کاهش شدت علایم

مصرف مایعات به مقدار فراوان به رقیق‌شدن ادرار و نیز افزایش حجم آن و دفع شدن باکتری‌ها کمک می کند. با اجتناب از مصرف نوشیدنی‌هایی که باعث التهاب مثانه می‌شوند؛ همچون قهوه، الکل و نوشیدنی‌های حاوی اسید و کافئین می‌توان شدت علائم را کاهش داد. همچنین پس از دوش گرفتن با آب گرم ممکن است علائم تا حدودی تسکین پیدا کنند. گذاشتن پدهای گرم روی شکم نیز ممکن است باعث کاهش فشار بر مثانه و کاهش علائم شوند.

پیشگیری
اقدامات پیشگیرانه بسیاری برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های ادراری وجود دارد. پزشکان توصیه می کنند مقدار زیادی آب بنوشید و ادرار را نگه ندارید.

دیگر اقدامات پیشگیرانه

ناحیه تناسلی را از از جلو به عقب پاک کنید تا از ورد باکتریهای اطراف مقعد به واژن یا مجرای ادرار جلوگیری شود.
به جای استفاده از وان، دوش بگیرید.
قبل و بعد از فعالیت جنسی، ناحیه تناسلی را پاک کنید.
از اسپری های بهداشتی زنانه و دوش های معطر استفاده نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.