بومادران (فواید و خواص،روش مصرف)

بومادران خواص بسیاری دارد و از آن در طب سنتی به عنوان ضد تب و سرماخوردگی استفاده می‌شود. این گیاه در بهبود مشکلات جسمی و روحی موثر است . چینیان باستان، شاخه‌های بومادران را هنگام پیشگویی در اطراف می‌پراکندند و به آن لقب “ساقه پیشگو” داده بودند.

نام علمی این گیاه، میلفولیوم، به معنی هزاربرگ است که به شاخه‌های پر برگ بومادران اشاره دارد. نام دیگر آن «خون دماغ» است که دلیل این نامگذاری استفاده از آن برای بندآوردن خونریزی دماغ است.

در گذشته روستاییان برگ‌های تازه بومادران را در سوراخ‌های بینی فرو می کردند و خونریزی را بند می‌آوردند. در طب سنتی آمریکا و اروپا، بومادران برای کاهش تورم مفاصل ناشی از بیماری روماتیسم تجویز می‌شد. چای داغ این گیاه، درمان خانگی سرماخوردگی‌های سخت است.

امروزه گیاه پزشکان، بومادران را به عنوان یکی از داروهای ضد تب و آنفلوآنزا می‌شناسند و آن را به همراه آقطی و نعناع صحرایی تجویز می‌کنند. از نظر بهداشتی، بومادران پاک کننده و تقویت کننده پوست است که علت این امر، خاصیت قابض کنندگی این گیاه است.

چای بومادران که از ساقه‌های گلدار تهیه شده باشد، به ویژه برای پوست‌های چرب مفید است. یافته‌های جدید نیز حاکی از آن است که گیاه و عرق بومادران دارای خاصیت جوان کنندگی پوست است.

خواص
عرق بومادران طبیعت گرم دارد و از آن برای درمان افسردگی و ضعف اعصاب، صرع و جنون‌های خفیف استفاده می‌شود.

مصرف عرق بومادران، موجب تقویت عمومی بدن، تصفیه خون، درمان گرفتگی، درد و ضعف عضله قلب می‌شود.

از دیگر خواص عرق بومادران می‌توان به درمان ضعف عضله وخواب رفتگی دست و پا اشاره کرد.

از این گیاه می‌توان برای درمان اختلالات قاعدگی دوران بلوغ و یائسگی استفاده کرد.

از عرق بومادران در درمان اسهال، کم خونی، اختلالات بینایی، قولنج‌های کبدی، سنگ کلیه، ورم مقعد و روده و بواسیر استفاده می‌شود.

عرق بومادران ضد روماتیسم و نقرس، ضد التهاب، تب و اسپاسم، آرام بخش دردهای معده و مقوی معده، محرک گوارشی، ضد نفخ، ملین، صفرا آور، برطرف کننده بی‌اشتهایی، ضد میکروب، ویروس، باکتری و کرم، شست وشو دهنده، ضد عفونی کننده مجاری ادراری، معرق، ضد درد و حساسیت، خلط آور، کاهنده پر‌فشاری خون، ضد ترومبوز مغزی و شریانی، تقویت کننده رگ‌های واریسی، التیام دهنده زخم و جراحات، بند آورنده خونریزی، ضد تشنج و شوره سر، مرطوب و جوان کننده پوست است.

میزان مصرف عرق بومادران

روزانه دو فنجان همراه با غذا برای درمان اختلالات گوارشی و پیش از صرف غذا برای درمان دیگر ناراحتی‌ها استفاده شود.

احتیاط در مصرف
خواص عرق بومادران زیاد است، اما در دوران بارداری و شیردهی مصرف ترکیبات عرق بومادران ممنوع است. به گزارش باشگاه خبرنگاران ، همچنین کودکان زیر دوسال نباید از عرق بومادران استفاده کنند. باید از مصرف دَم کرده یا عرق بومادران در اطراف و داخل چشم خودداری شود.

عوارض جانبی

بومادران جزو گیاهان با حداقل عوارض جانبی است به ویژه اگر از سرشاخه‌های گلدار آن به صورت دم کرده استفاده شود. خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و در صورت مصرف طولانی مدت حساسیت به نور از عوارض جانبی نادر مصرف گیاه بومادران محسوب می‌شود.

بومادران و قاعدگی (کاهش خونریزی)

مصرف بومادران در دوران عادت ماهیانه باعث کاهش خونریزی قاعدگی می‌شود. این گیاه دارویی حاوی ترکیباتی به نام تانین است که رگ‌های خونی را منقبض می‌کند. برای کاهش خونریزی قاعدگی این گیاه را چند روز قبل از قاعدگی مصرف کنید.

بومادران و قاعدگی (قاعده آور)
قاعده آور به طور کلی برای شرح گیاهانی به کارمی‌رود که در درمان بیماریهای دستگاه تولید مثل زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به بیان دقیق‌تر، گیاهان قاعده آور داروهایی هستند که سبب تحریک جریان و فعالیت قاعدگی‌ زنان می‌شوند. بومادران نیز از جمله این گیاهان دارویی می‌باشد.

بومادران و قاعدگی (کاهش درد)
اگر درد دوران قاعدگی زیاد باشد، می‌توانید از عرق رازیانه و بومادران استفاده کنید، به‌خصوص اگر درد همراه با خونریزی زیاد باشد باید از هفت روز قبل، صبح‌ها یک استکان عرق رازیانه رقیق ‌شده با آب و یک استکان عرق بومادران رقیق ‌شده با آب میل کنید. در روزهای دوم و سوم عادت ماهانه هم می‌توانید این کار را ادامه دهید.

بومادران و قاعدگی (درمان قاعدگی نامنظم)
اگر چنان‎چه عادت ماهانه خانم‎ها براثر سرمازدگی و سرما خوردن يا ترس، نگرانی و استرس نامنظم شد بعد از پاك شدن به مدت ۱۴ روز از دم‎كرده بومادران استفاده كنند. ۳ گرم گیاه بومادران را در ۱۵۰ سی‎سی آب جوشيده به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقيقه دم‎كرده و ميل شود.

بومادران و قاعدگی (کاهش ترشحات زنانگی)
خانم‎هايی كه ترشحاتشان زياد می‎باشد می‎توانند از دم‎كرده بومادران استفاده كنند. برای این منظور 2 تا 4 گرم از سرشاخه‌های گلدار بومادران را با حدود 1 لیوان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس آن را صاف و پس از سرد شدن، 1 تا 3 بار در روز با عسل یا نبات میل شود. لازم به ذکر است این دم کرده چون سریعا فاسد و تیره رنگ می‌شود باید همیشه به مقدار کم تهیه شود. بهتر است که برای هر وعده، دم کره تازه تهیه و مصرف شود.

بومادران و قاعدگی (درمان لکه بینی)
برای جلوگيری از خونريزی‎های بين عادت ماهانه (لکه بینی) بعد از پاك شدن به مدت ۲ هفته از دم ‎كرده بومادران استفاده شود. به این منظور ۲ گرم گیاه بومادران در ۱۵۰ سی‎سی آب جوش ۲۰ دقيقه دم كرده، ميل شود.

عوارض بومادران
بومادران جزو گیاهان با حداقل عوارض جانبی است و در دوز مصرفی سرشاخه‌های گلدار به صورت دم کرده، عوارض جانبی آن نادر است، ولی با این وجود باید دقت کرد در دوران بارداری و شیردهی مصرف ترکیبات بومادران ممنوع است. همچنین کودکان زیر دو سال نباید از عرق بومادران استفاده کنند. گفته شده از مصرف دارو، دم کرده یا عرق بومادران در ناحیهٔ اطراف و داخل چشم خودداری شود.

نظرات بسته شده است.