شش دروغی که دندان‌پزشک شما متوجه آنها می‌شود

اکثر افراد تمایل دارند که به هنگام ملاقات با دندان‌پزشک خود اندکی از حقیقت مربوط به دندان‌های خود را طور دیگری جلوه دهند. دندان‌پزشک‌ها متوجه این دروغ‌های مراجعه‌کنندگان خود می‌شوند. برای مثال، بعضی از افراد می‌گویند که هفته‌ای یک‌بار از نخ دندان استفاده می‌کنند، اما دندان‌پزشک پس از مشاهده دندان این افراد درمیابد که این افراد هرچند هفته یک‌بار از نخ دندان استفاده می‌کنند.

اگر یک فرد حقیقت را در مورد استفاده از نخ دندان بگوید، دندان‌پزشک او بهتر می‌تواند او را درمان کند، اما اگر این فرد دروغ بگوید، دندان‌پزشک او نمی‌تواند به‌خوبی کارش را انجام دهد و آزمایش‌های غیرضروری را برای او تجویز می‌کند. در اینجا به شش دروغ رایج دیگر بیماران در دندانپزشکی اشاره می‌کنیم:

احساس درد ندارم
دندان‌پزشک شما می‌تواند از چشم‌های شما راست یا دروغ بودن این سخن را بفهمد. زمانی که افراد احساس درد می‌کنند، چشم‌های آن‌ها شروع به تکان خوردن خواهد کرد یا چشم‌های خود را محکم می‌بندند.

علاوه بر این، در زمان درد بدن شما حالت تدافعی به خود می‌گیرد.‌علاوه بر این، دندان‌پزشک‌ها می‌توانند از سفت شدن پاها و زبانتان وجود درد در شما را تشخیص دهند. اگر در هنگام کار روی دندان‌های شما احساس درد فراوان کردید، این موضوع را به دندان‌پزشک خود بگویید.

در این وضعیت او می‌تواند از یک ماده بیهوشی موضعی استفاده کند. اگر همواره به دندان‌پزشک خود مراجعه می‌کنید و همواره احساس درد به شما دست می‌دهد، می‌توانید از او بپرسید که آیا می‌توانید قبل از وقت معاینه قرص مسکن بخورید یا خیر.

 

به‌ندرت نوشیدنی‌های گازدار می‌نوشم
اسید موجود در نوشیدنی‌های گازدار باعث ساییده شدن مینای دندان می‌شود. مینای دندان حکم یک پوشش محافظتی را برای دندان دارد که بیرون دندان را می‌پوشاند.

لیموناد و میوه‌های مرکبات نیز می‌توانند آسیب مشابهی به دندان بزنند. توصیه می‌شود که از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و حتی‌الامکان از خوردن آب‌میوه‌های اسیدی خودداری کنید. اگر استفاده از آب‌میوه‌های اسیدی و نوشیدنی‌های گازدار برای شما تبدیل به عادت شده است، توصیه می‌شود که پس از مصرف این نوشیدنی‌ها دهان خون را به‌خوبی بشویید.

 

سیگار نمی‌کشم
سیگار کشیدن یکی از علت‌های رایج در ایجاد لکه روی دندان‌های شما است. ازآنجایی‌که رنگ لکه‌ها از هر شخصی به هر شخص دیگر متفاوت است، دندان‌پزشک شما با مشاهده دندان‌های شما و نیز با بو کردن لباس‌های شما و بررسی انگشتان شما می‌تواند به دروغ شما پی ‌ببرد.

توصیه می‌شود که هرچه سریع‌تر دست از سیگار کشیدن دست‌بردارید. سیگار کشیدن نه‌تنها احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد، بلکه شما را در معرض خطر دیگر سرطان‌ها همچون سرطان دهان و گلو نیز قرار می‌دهد.

 

به‌طور منظم از نخ دندان استفاده می‌کنم
مسواک می‌تواند جرم موجود در بالای خط لثه را از بین ببرد، اما نخ دندان می‌تواند باعث از بین بردن جرم‌های زیر لثه شما شود؛ بنابراین، اگر لثه شما دچار التهاب شد، نشانه این است که به‌طور منظم از نخ دندان استفاده نمی‌کنید یا به‌درستی از آن استفاده نمی‌کنید.

حداقل روزی یک‌بار از نخ دندان استفاده کنید. توصیه می‌شود که افراد برای استفاده از نخ دندان ابتدا نخ دندان را به‌آرامی بین دندان‌های خود قرار دهند (نخ دندان را وارد لثه خود نکنند که باعث خونریزی آن شود) و سپس با حرکات بالا و پایینی آرام ذره‌های غذایی را از بین دندان‌های خود خارج کنند.

 

در راه آمدن به دندانپزشکی نشانی را گم کردم
این احتمال وجود دارد که راه را گم کنید و سروقت به قرار ملاقات خود نرسید، اما گاهی از اوقات ممکن است دیر آمدن شما به این دلیل باشد که نگران و مضطرب معاینه دندان خود هستید.

دندان‌پزشک‌ها به‌خوبی می‌دانند که بیمارشان ممکن است نگران معاینه دندان و روند درمان باشد. یک تحقیق جدید نشان داده است که افرادی که از دندان‌پزشک می‌ترسند، معمولا دیربه‌دیر به سراغ دندان‌پزشک می‌روند و همین تاخیر در مراجعه به دندان‌پزشک می‌تواند باعث مشکلات دندانی بیشتری در آینده شود. اگر احساس ترس و نگرانی می‌کنید، این موضوع را به دندان‌پزشک خود بگویید.

دندان‌پزشک شما می‌تواند با دادن اکسیژن به شما باعث کاهش اضطراب شما شود و حتی دندان‌پزشک می‌تواند در طول معاینه از روش‌هایی برای فرونشاندن ترس شما استفاده کند. بعضی از افراد اضطراب دندانپزشکی شدیدی دارند که برای درمان این اضطراب به کمک یک روانشناس نیاز است.

 

در طول شب دندان‌هایم را به هم نمی‌سایم
ساییدن دندان‌ها می‌تواند باعث ظاهر کهنه و رنگ‌ورورفته دندان‌های شما شود. دکتر ادیبی می‌گوید که اگر سردرد دارید یا اگر در اطراف فک خود احساس درد می‌کنید، نشانه این می‌تواند باشد که دارای دندان‌قروچه شبانه هستید.

اگرچه این سخن شما ممکن است که یک دروغ عامدانه نباشد (چون ممکن است که به هنگام دندان‌قروچه حواستان به انجام این کار نباشد و ناخودآگاه این کار را انجام دهید) اما این مشکل را نباید نادیده گرفت و در جهت رفع آن باید تلاش کرد.

برای محافظت از مینای دندان خود و جلوگیری از شل شدن ‌دندان می‌توانید از وسایل حفاظتی مخصوص دندان استفاده کنید. به‌طورکلی، بهترین توصیه این است که مشکل خود را صادقانه با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید و با مشورت او بهترین گزینه درمانی یا ابزار حفاظتی را برای دندان خود انتخاب کنید.

نظرات بسته شده است.